Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


T. Wrona komentuje: Dobra nowina dla średnich miast

Problemy demograficzne Polski w istotny sposób dotknęły miasta średniej wielkości. Odpływ młodych ludzi do dużych krajowych ośrodków akademickich i za granicę, w sposób trwały prowadzi do ich degradacji. Inwestorzy również preferują duże miasta i przygotowane strefy ekonomiczne.

Trudności w dalszym rozwoju są widoczne w miastach, które utraciły status miast wojewódzkich w czasie reformy administracyjnej. Odebranie ważnego statusu i wynikających z niego możliwości, likwidacja administracji wojewódzkiej i innych instytucji o zasięgu regionalnym (np. oddziałów NBP i in.) nie zostały zrekompensowane programem pomocowym, który był przecież mocno akcentowany w czasie przeprowadzanej reformy. Można powiedzieć, że program ten był pustą formą retoryczną. 

W tym kontekście zauważyć należy ważny pakiet działań ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju. Na jego podstawie średnie miasta tracące swoje funkcje społeczno-gospodarcze i wymagające szczególnego wsparcia, wybrane w wyniku analiz przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk (w szczególności 122 ośrodki miejskie, docelowo 255 miejscowości) będą miały możliwość pozyskania w ciągu kilku lat kwoty 2,5 mld zł. Główną częścią przedstawionego pakietu będą środki UE z krajowych programów operacyjnych, przeznaczone dla średnich miast. Ważnymi instrumentami w tym zakresie będą Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej i Fundusz Inwestycji Samorządowych.

Ogłoszony tuż przed Świętami Wielkanocnymi w Przemyślu program, to dobre życzenia, które mogą mieć istotny wpływ na osiągnięcie celu w postaci aktywizacji potencjałów średnich miast i zrównoważonego rozwoju kraju.

tadeuszwrona7@gmail.com   

2017-04-18 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

19-20 czerwca, Poznań, XXXII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, http://www.zgwrp.pl

25-26 czerwca, Gdynia, Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju, http://wizjarozwoju.pl

25-27 czerwca, Gdańsk, RESCUE EXPO 2018 - Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Ratownictwa Medycznego, http://rescueexpo.amberexpo.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»