Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


T. Wrona komentuje: Dobra nowina dla średnich miast

Problemy demograficzne Polski w istotny sposób dotknęły miasta średniej wielkości. Odpływ młodych ludzi do dużych krajowych ośrodków akademickich i za granicę, w sposób trwały prowadzi do ich degradacji. Inwestorzy również preferują duże miasta i przygotowane strefy ekonomiczne.

Trudności w dalszym rozwoju są widoczne w miastach, które utraciły status miast wojewódzkich w czasie reformy administracyjnej. Odebranie ważnego statusu i wynikających z niego możliwości, likwidacja administracji wojewódzkiej i innych instytucji o zasięgu regionalnym (np. oddziałów NBP i in.) nie zostały zrekompensowane programem pomocowym, który był przecież mocno akcentowany w czasie przeprowadzanej reformy. Można powiedzieć, że program ten był pustą formą retoryczną. 

W tym kontekście zauważyć należy ważny pakiet działań ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju. Na jego podstawie średnie miasta tracące swoje funkcje społeczno-gospodarcze i wymagające szczególnego wsparcia, wybrane w wyniku analiz przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk (w szczególności 122 ośrodki miejskie, docelowo 255 miejscowości) będą miały możliwość pozyskania w ciągu kilku lat kwoty 2,5 mld zł. Główną częścią przedstawionego pakietu będą środki UE z krajowych programów operacyjnych, przeznaczone dla średnich miast. Ważnymi instrumentami w tym zakresie będą Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej i Fundusz Inwestycji Samorządowych.

Ogłoszony tuż przed Świętami Wielkanocnymi w Przemyślu program, to dobre życzenia, które mogą mieć istotny wpływ na osiągnięcie celu w postaci aktywizacji potencjałów średnich miast i zrównoważonego rozwoju kraju.

tadeuszwrona7@gmail.com   

2017-04-18 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

20-22 kwietnia, Kraków, 46.Krakowskie Targi Budownictwa WIOSNA 2018, www.centrumtargowe.com.pl

24 kwietnia, Warszawa,
konferencja Inteligentne zarządzanie siecią i infrastrukturą IT, http://pirbinstytut.pl

24-25 kwietnia, Sosnowiec, SilesiaKOMUNIKACJA 2018 - Targi Transportu Publicznego, http://www.exposilesia.pl

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»