Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Nowelizacja o zgromadzeniach narusza konstytucyjną wolność zgromadzeń

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Przegłosowana wersja ustawy uwzględnia dwie istotne poprawki zgłoszone przez Senat. Zdaniem Forum Obywatelskiego Rozwoju niezależnie od przyjęcia tych poprawek ustawa drastycznie ogranicza możliwość organizowania kontrmanifestacji do tzw. zgromadzeń cyklicznych.


Pierwotnie nowelizacja przewidywała, że w przypadku, gdy zgromadzenie zostanie zorganizowane przez władze publiczne, kościoły lub inne związki wyznaniowe albo w formie tzw. zgromadzenia cyklicznego, to żadne inne zgromadzenie nie będzie mogło zostać zorganizowane w tym samym miejscu i czasie. W praktyce miało to oznaczać, że nie byłoby możliwe przeprowadzenie kontrmanifestacji względem zgromadzeń państwowych, religijnych i zgromadzeń cyklicznych – nawet wtedy, gdyby kontrmanifestacja miała na celu wyłącznie pokojowe wyrażenie poglądów innych niż te prezentowane na zgromadzeniu państwowym, religijnym lub cyklicznym.

Tego typu uprzywilejowanie zgromadzeń państwowych i religijnych było tak rażącym naruszeniem prawa konstytucyjnego i międzynarodowych standardów praw człowieka, że spotkało się z masową krytyką zarówno organizacji pozarządowych, jak i instytucji publicznych, a Parlament nie przyjął nowelizacji w ww. zakresie. Niezależnie od tego, nowelizacja w obecnym brzmieniu również przewiduje hierarchię między różnymi rodzajami zgromadzeń. Nawet jeżeli nie został uchwalony przepis dający pierwszeństwo do organizowania zgromadzeń władzom państwa oraz kościołom i związkom wyznaniowym (bez możliwości zorganizowania kontrmanifestacji w tym samym miejscu i czasie), to w dalszym ciągu nowelizacja przewiduje ograniczenie kontrmanifestacji względem tzw. zgromadzeń cyklicznych. Zgromadzenia cykliczne będą stały w hierarchii ponad „zwykłymi” i spontanicznymi zgromadzeniami przede wszystkim z tego powodu, że ich zorganizowanie wyklucza jednoczesne organizowanie innych manifestacji w tym samym miejscu i czasie.

Dodatkowo, istotne kompetencje w przedmiocie decydowania o miejscu i czasie organizowania zgromadzeń nowelizacja przekazuje organowi rządowemu – wojewodzie. Proponowane zmiany zagrażają podstawowym prawom i wolnościom człowieka i obywatela, tj. wolności zgromadzania i prawu do wyrażania własnych poglądów, a przez to naruszają prawa i wolności konstytucyjne oraz przepisy prawa międzynarodowego. Prezydent RP, jako osoba stojąca na straży konstytucji, powinien w imię obrony praw i wolności obywatelskich odmówić podpisania omawianej ustawy.

Z uwagi na powyższe Forum Obywatelskiego Rozwoju zwraca się do Prezydenta RP i apeluje – aby w imię obrony praw i wolności obywatelskich odmówił on podpisania omawianej ustawy.

Źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju

2016-12-19 07:38:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»