Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Kwota wolna od podatku pogrąży samorządy

18 stycznia minister finansów Paweł Szałamacha spotka się z samorządowcami w sprawie wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku PIT. 

Znaczne podwyższenie kwoty wolnej od podatku wpłynie na budżety JST. Choć w tej sprawie pozostaje sporo niewiadomych, to nie brakuje już scenariuszy mocnego zaciskania pasa. Skutki zmian mogą zostać zrekompensowane, ale pojawiają się kolejne znaki zapytania.

– Podniesienie kwoty wolnej od podatku oznacza zmniejszenie dochodów dla samorządów, więc nasze pierwsze reakcje były związane z obroną finansów. Jednak mówi się o rekompensacie, ale nie znamy jeszcze szczegółów. Oczekujemy przede wszystkim pewnej informacji, wizji dotyczącej finansowania samorządów – mówi Wojciech Długoborski, wiceburmistrz miasta i gminy Chojna, a także prezes Unii Miasteczek Polskich.

Pod koniec listopada 2015 r. trafił do sejmu prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. – Nie znam metodologii zastosowanej przez kancelarię prezydencką, ale moje wyliczenia wskazują na ok. 22 mld zł kosztów. Proponowana ustawa obejmie ok. 25 mln osób płacących podatek dochodowy – informuje dr Mariusz Trojak, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. finansów publicznych i samorządu terytorialnego.

Zmiany będą najmniej odczuwalne dla gmin wiejskich na terenach popegeerowskich oraz gmin miejsko-wiejskich, głównie na tzw. ścianie wschodniej. Tam udział PIT w dochodach ogółem jest niewielki. Najbardziej narażone są duże miasta, miasta na prawach powiatu oraz niewielkie gminy wchodzące w skład dużych aglomeracji. – Jeżeli nastąpi nowelizacja przepisów bez wprowadzenia rekompensat i ograniczenia zadań JST, to już w 2017 r. mniej gmin znajdzie się poniżej 92% progu granicznego, gwarantującego otrzymanie części podstawowej subwencji wyrównawczej. W ciągu roku konieczne będą zmiany budżetów, zwłaszcza ograniczenia dotyczące inwestycji – mówi dr Trojak.

– Trudno nam nie popierać korzystnych pomysłów dla obywateli, takich jak wyższa kwota wolna od podatku. Jednak muszą być one skorelowane z budżetem. Na razie z obawami i niepewnością oczekujemy na szczegółowe dane i wyliczenia – mówi Robert Godek, starosta strzyżowski i wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. Dodaje, że już pojawiały się postulaty dotyczące przemodelowania dochodów JST. Jedną z opcji jest zmiana zapisów o podatku VAT od inwestycji.

Dr Mariusz Trojak zwraca uwagę na możliwość stopniowego podnoszenia kwoty wolnej od podatku. – Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonuje o rozłożeniu procesu na kilka lat. Gdyby zależało to ode mnie, wybrałbym okres pięcioletni – mówi ekspert CAKJ.

2016-01-11 10:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»