Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WYBORY PREZYDENCKIE: Kandydaci doceniają rolę samorządu

Według urzędującego prezydenta, ubiegającego się o reelekcję, odrodzony samorząd jest sukcesem i ma się dobrze, ale odpowiednie prawo wesprze jego dalszy rozwój. Pozostali kandydaci przypisują reformie samorządowej fundamentalne znaczenie. Widzą jednocześnie wyzwania oraz konieczność stworzenia odpowiednich warunków ekonomicznych i ustrojowych do realizacji zadań przez JST.

W trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej zapytaliśmy kandydatów ubiegających się o ten urząd o znaczenie samorządu i stojące przed nim wyzwania. Wszyscy pozytywnie oceniają dotyczasowe dokonania i sukcesy, które wpłynęły na rozwój kraju.
Z pewnością tegoroczne 25-lecie samorządności przyczyniło się do zauważenia wielu aspektów samorządu w tzw. wielkiej polityce towarzyszącej kampanii. Startujący w tegorocznych wyborach prezydenckich dostrzegają bolączki samorządów. Zwłaszcza kandydaci z doświadczeniem samorządowym mają większą świadomość codziennych trudności towarzyszących działaniom samorządowców, spowodowanych m.in. nieprzyjaznymi przepisami. Prawie wszyscy zauważają coraz trudniejszą rzeczywistość, w jakiej muszą funkcjonować jednostki samorządu, dlatego postulują zmiany prawa. Przede wszystkim należy do nich stworzenie odpowiednich przepisów, gwarantujących niezależne wykonywanie zadań i odpowiednie ich finansowanie.



Andrzej Duda: Przed władzami lokalnymi stoją kolejne wyzwania

Odtworzony samorząd terytorialny to solidny fundament państwa odzyskanego w 1989 r. Miarą sukcesu jest wysokie społeczne zaufanie, jakim tę instytucję obdarzają Polacy.
Dynamika zmian społecznych sprawia, że przed władzami lokalnymi stoją kolejne wyzwania, które wyrastają z rosnących aspiracji i potrzeb mieszkańców. Nie mam zatem wątpliwości, że wysokie kompetencje i duża kreatywność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych, tak jak dotychczas, będą znaczącym wkładem w budowę nowoczesnego państwa.
Życzę samorządowcom, aby zawsze dane im było realizować nowe zadania w korzystnych warunkach ekonomicznych i ustrojowych. Niech racjonalne prawo poszerza obszar wolności wspólnot lokalnych, tak aby ich dotychczasowa twórcza energia nie została zmarnowana. Życzę, żeby dochody własne jednostek samorządu nie były wypierane przez rządowe subwencje i dotacje, których niestabilność oraz szczupłość jest dzisiaj wielkim zmartwieniem dla samorządowych gospodarzy. Życzę samorządom niezależności, której nie będą krępowały reguły wydatkowe podporządkowane celom fiskalnym rządu, a samorządowcom, aby dialog pomiędzy nimi a rządem był rzeczywisty, szczery i partnerski.
Pragnę również złożyć serdeczne życzenia działaczom samorządowym, aby czerpali satysfakcję ze służby publicznej, do której zostali wybrani, a ich mądre decyzje niech przynoszą pomyślność wspólnotom lokalnym.


Adam Jarubas: Samorządom potrzebni są nadal odpowiedni ludzie
Odrodzenie samorządu lokalnego w Polsce to jedno z najważniejszych osiągnięć przemian ustrojowych w Polsce. Samorząd okazał się władzą będącą najbliższej ludzi i ich problemów.
Patrząc z perspektywy ostatniego ćwierćwiecza, wyraźnie widać, że przekazanie władzy na szczebel samorządów dało społecznościom gmin niezwykle skuteczne narzędzie działania – możliwość decydowania o własnych sprawach, którego efektem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Nieprzypadkowo zwykło się mówić, że reforma samorządowa to ta, która nam się w Polsce najlepiej udała. A samorządy swoim obrazem w ostatnim 25-leciu potwierdzają tę tezę.
Ludzie nauczyli się myśleć kategoriami dobra wspólnego i to jest niezwykle cenna wartość, jaka wykształciła się w tym dwudziestopięcioleciu. Moim zdaniem to „wspólnotowe myślenie” jest bodaj największym osiągnięciem samorządności. Żadne materialne zdobycze tego okresu nie byłyby możliwe, gdyby nie ludzie.
Praca na rzecz społeczności lokalnej to zaszczyt, ale również wielki obowiązek. Dlatego gratulując wszystkim samorządowcom osiągnięć i wspaniałego jubileuszu, życzę jednocześnie kolejnych wielu sukcesów we wszystkich obszarach działalności. Życzę szczęśliwej ręki przy podejmowaniu decyzji i skuteczności przy wypełnianiu trudnych, stojących przed Państwem zadań – niechaj satysfakcja z pracy przełoży się na jakość życia i zadowolenie mieszkańców naszego kraju.


Bronisław Komorowski: Dobre prawo wesprze rozwój samorządności

Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności.
Samorząd terytorialny stał się polem mądrze zagospodarowanej wolności i trwałym elementem polskiego ustroju. Odrodzona samorządność dała polskiemu życiu społecznemu i gospodarczemu dodatkową energię, impuls modernizacyjny, przyczyniła się do podniesienia komfortu życia Polaków.
To samorządy w znaczącym stopniu zagospodarowują środki z UE – i to dzięki ich inicjatywom tak pięknie zmienia się krajobraz regionów. Samorząd to także troska o ponadczasowe wartości. To promowanie dorobku kulturowego i umacnianie tożsamości małych ojczyzn.
To również aktywność na rzecz dalszego rozwoju. Postulaty organizacji samorządowych, zabiegających o udoskonalenie prawa dotyczącego samorządności, stały się przedmiotem wielu dyskusji, debat
i prac legislacyjnych w Kancelarii Prezydenta RP. Dziękuję wszystkim, którzy wnieśli wkład w tę ważną inicjatywę. Mam nadzieję, że dobre prawo wesprze rozwój samorządności.
Apel Prezydenta RP
z okazji 25-lecia Samorządności

Magdalena Ogórek:
Potrzebne regulacje uwzględniające finanse samorządów

Samorząd terytorialny jest fundamentem polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. 25 lat odrodzonego samorządu terytorialnego to 25 lat rozwoju Polski lokalnej. To dzięki polskim samorządowcom nasze najbliższe otoczenie zmienia się na bardziej przyjazne do życia. To dzięki samorządowcom nasza codzienność coraz bardziej przypomina codzienność mieszkańców Europy Zachodniej. Jednocześnie samorządowcy mają unikatową
w służbie publicznej możliwość naocznego obserwowania efektów swojej ciężkiej pracy. Poszczególnie osiągnięcia są – zasłużenie – wiązane z konkretnymi gospodarzami ich małych ojczyzn.
Z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce życzę wszystkim polskim samorządowcom, aby tych osiągnięć i powodów do satysfakcji było jak najwięcej. Życzę również, aby fundusze europejskie
z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 przyczyniły się do dalszego rozwoju Polski lokalnej. Są Państwo gwarantami tego, że środki te zostaną wydane rozsądnie i z pożytkiem dla kolejnych pokoleń mieszkańców.
Życzę Państwu, aby Państwa głos był lepiej słyszany na Wiejskiej.
I aby ustawodawca, stanowiąc prawo, zawsze pamiętał o skutkach finansowych nowych regulacji dla finansów samorządu. Wówczas Polska będzie rozwijać się w sposób harmonijny i zrównoważony.

2015-05-05 17:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»