Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Określenie progu w referendum jest skutecznym rozwiązaniem

Dzięki wymogowi minimalnej liczby głosujących jest gwarancja, że referendum odpowiada szerokiemu zapotrzebowaniu – mówi Corine Mauch, burmistrz Zurychu.

Pani burmistrz, w tym roku mija pięć lat od kiedy sprawuje Pani urząd. Co uznałaby Pani za swój największy sukces, a co za największą porażkę?
Pomimo wymagających warunków udało się nam utrzymać i rozbudować unikalną jakość życia w Zurychu. Znany na całym świecie jako centrum nauki i badań, Zurych może też poszczycić się szerokim zakresem oferty kulturalnej z najwyższej półki. Miasto jest odpowiedzialne za wytworzenie 11 proc. produktu krajowego brutto
i oferuje stale rosnącą liczbę miejsc pracy. Mieszkańcy są zadowoleni z działań miejskiej administracji i wysoko oceniają miasto. Oczywiście nie wszystko może zawsze udawać się w 100 procentach. Na przykład rozbudowa muzeum Kunsthaus jest obecnie zablokowana z powodu apelacji.

W Polsce zaledwie 10 proc. kobiet pełni funkcję wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Jak to wygląda w Szwajcarii? Czy kobiety rządzą miastami lub kantonami, czy należy Pani do wyjątków?
W przypadku Zurychu kobiety przewodniczą parlamentowi zarówno miasta, jak i całego kantonu. Dzięki mojej osobie i prezydent rządu kantonu, stoimy również na najwyższym szczeblu władzy wykonawczej. W kantonie Zurych odsetek kobiet we władzach wykonawczych wynosi 20 proc. Uważam naturalnie, że wynik ten powinien być wyższy, więc moje przesłanie do wszystkich kobiet brzmi następująco: Odważcie się na start w wyborach, a nie będziecie żałować!

Znakiem firmowym Szwajcarii są referenda. Jak często są one organizowane w stolicy?
Tradycyjnie niedzielne referenda organizowane są cztery razy rocznie
– wiosną, latem, jesienią i zimą.
W 2013 r. mieszkańcy Zurychu mogli decydować o łącznie 9 kwestiach związanych z miastem, siedmiu z kantonem i 11 ogólnokrajowych.

W jakich kwestiach w ostatnim czasie wypowiadali się mieszkańcy Zurychu?
Zakres tematyki poruszanej na poziomie miasta jest dosyć szeroki.
W przypadku ostatnich wyborów obejmował on zarówno przyznanie kredytu oczyszczalni ścieków, jak i rozstrzygnięcie sporu, czy miasto powinno wybudować nowy stadion piłkarski. Pozostałe dwie kwestie dotyczyły dodatkowych pomieszczeń szkolnych oraz nowej regulacji na temat struktury biura miejskiego parlamentu. (...) (rś)

Pełna wersja wywiadu w numerze czerwcowym.

2014-07-17 14:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»