Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Liderzy pokazują drogę innym samorządom

Znamy zwycięzców konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”. Tytuł „Lidera wśród liderów” otrzymały Dąbrowa Górnicza, Ełk i Płońsk, a wyróżnienie specjalne – Opole.

\"\"

Tegoroczna, ósma edycja plebiscytu „Samorządowy Lider Zarządzania” poświęcona była sprawom społecznym. Pierwsza część konkursu dotyczyła usług społecznych w dziedzinach ochrony zdrowia, sportu, oświaty, pomocy społecznej i kultury, w części drugiej oceniano natomiast samorządy jako pracodawców. Poszczególne urzędy zgłaszały realizowane przez siebie projekty i programy, które są rozwiązaniami wzorcowymi i mogą być wdrożone w innych samorządach. Jak przekonywał Paweł Tomczak ze Związku Gmin Wiejskich RP, czerpanie z doświadczeń innych to bardzo ważny aspekt pracy w samorządzie.

– Dziś mamy do czynienia z „turystyką samorządową”, czyli jeżdżeniem po różnych gminach, organizowaniem spotkań z pracownikami urzędów oraz radnymi itp. Bezpośrednia wymiana doświadczeń jest bardzo istotnym elementem wdrażania nowych rozwiązań, szczególnie w małych ośrodkach, które nie mają wystarczającego wsparcia eksperckiego – przekonywał Tomczak.

Z kolei zdaniem przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Janusza Sepioła, dziś zmieniają się kryteria oceny samorządów. – Za dobre miasto uważa się miasto kreatywne, którego największym zasobem są mieszkańcy. Podstawowe pytanie brzmi, czy miasto jest kuźnią talentów, czy jego zasoby kulturowe są wykorzystane – przekonywał senator podczas otwarcia konferencji, na której ogłoszono wyniki.

W usługach społecznych wśród miast na prawach powiatu największym zwycięzcą jest Dąbrowa Górnicza, która wygrała aż trzy kategorie: oświata, pomoc społeczna oraz sport i rekreacja, a do tego otrzymała tytuł „lider wśród liderów” (przyznano go także urzędom miasta w Ełku i Płońsku). W kategorii pomocy społecznej tytuły laureatów przyznano jeszcze samorządom w Gdańsku, Lublinie i Skierniewicach, a w dziedzinie ochrony zdrowia zwyciężył Tarnów. Wśród małych i średnich miast nagrodzono Czersk, Podkowę Leśną, Skwierzynę, Sępólno Krajeńskie, Mławę i Swarzęc, a spośród powiatów najlepsze były: powiat bocheński, gliwicki, nakielski, wąbrzeski, ząbkowicki, poznański i myślenicki. Jeśli chodzi o gminy wiejskie, zwycięzcami okazały się Świdnica, Chełm Śląski, Kramsk, Michałowice i Rzeczniów. Wyróżnienie specjalne komisja przyznała Urzędowi Miasta Opola za umiejętność dialogu i bezkonfliktowego przeprowadzenia zmian sieci szkolnych.

W tegorocznej edycji konkursu poświęconej usługom społecznym wzięło udział 47 jednostek samorządu terytorialnego, które nadesłały w sumie 61 wniosków. 38 projektów weszło do finału. Jak podkreślił Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich, po raz pierwszy do finału weszła tak duża liczba projektów, co świadczy o wysokim i wyrównanym poziomie zgłoszeń.

W drugiej części plebiscytu oceniono rozwiązania samorządów z dziedziny sformalizowanych stosunków pracowniczych oraz projekty dotyczące budowy motywującej kultury organizacyjnej w instytucjach samorządowych. W pierwszej z tych kategorii zwyciężyło Jaworzno z projektem „Wartościowanie stanowisk pracy jako podstawa budowania motywacyjnego i sprawiedliwego systemu wynagrodzeń”, a w kategorii drugiej – Opole z inicjatywą „Uspołecznienie procesu racjonalizacji sieci szkół i placówek oświatowych w Opolu w drodze konsultacji społecznych”. W tej części plebiscytu rywalizowało ze sobą 12 samorządów.

Organizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Plebiscyt jest częścią projektu „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego (gminach i powiatach)” realizowanego ze środków unijnych. Szczegółowe opisy zwycięskich projektów można znaleźć na stronie www.jst.org.pl w zakładce „Baza Dobrych Praktyk”. (mg)

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"



Finaliści konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2013 – usługi społeczne”

Miasta na prawach powiatu
OCHRONA ZDROWIA
Laureat
Tarnów: Komercjalizacja zakładów specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego, podległych miastu

OŚWIATA
Laureat
Dąbrowa Górnicza: Gminny program zajęć gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i uczniów uczęszczających do dąbrowskich przedszkoli i szkół w oparciu o badania przesiewowe pod katem wykrywania wad postawy ciała.

Wyróżnienia
Ełk: Edukacja dzieci i młodzieży szkolnej czasowo hospitalizowanych w szpitalu miejskim, w oddziale przyszpitalnym prowadzonym przez miasto Ełk „Inny wymiar szkoły - trochę szkoły w szpitalu”
Skierniewice: Podniesienie jakości edukacji w latach 2007-2013 poprzez zwiększenie i indywidualizację oferty edukacyjnej placówek oświatowych.

POMOC SPOŁECZNA
Laureaci
Dąbrowa Górnicza: Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób bezdomnych w DG, jako efekt wdrażania wybranych elementów modelu gminnego standardu wychodzenia z bezdomności
Gdańsk: Utworzenie osiedla Sitowie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
Lublin: Program działań na rzecz dużych rodzin „Rodzina Trzy Plus”
Skierniewice: Skierniewicka Rodzina Plus

Finalista
Lublin: Lublin przyjazny Seniorom

SPORT I REKREACJA
Laureat
Dąbrowa Górnicza: Projekt Dąbrowa Rowerowa – Studium Głównych Tras Rowerowych w DG

Małe i średnie miasta
KULTURA
Laureaci
Czersk: Wzmocnienie infrastruktury sołeckiej w celu aktywizacji i integracji mieszkańców oraz podniesienia jakości ich życia
Podkowa Leśna
Samorząd promotorem aktywności i działalności kulturalnej mieszkańców małego miasta: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej modelowym przykładem inkubatora kultury lokalnej
Biblioteka samorządowa w małym mieście miejscem spotkań, inspiracji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

OCHRONA ZDROWIA
Laureat
Skwierzyna: Poprawa jakości usług medycznych poprzez restrukturyzację szpitala w Skwierzynie oraz powierzenie prowadzenia działalności operatorowi zewnętrznemu

OŚWIATA
Laureat
Sępólno Krajeńskie: Grant oświatowy Gminy Sępólno Krajeńskie
powiaty

POMOC SPOŁECZNA
Laureat
Mława: Projekty socjalne Przyjazny Dom I, II i III

Wyróżnienie
Śrem: Program Aktywności Lokalnej w gminie Śrem jako innowacyjne narzędzie kształtujące lokalną politykę społeczną

SPORT I REKREACJA
Laureat
Swarzędz: Kompleksowe zarządzanie przedsięwzięciami z dziedziny sportu i rekreacji na terenie Swarzędza

Powiaty
KULTURA
Laureaci
Powiat bocheński: Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”
Powiat gliwicki: Promocja śląskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego

Wyróżnienie
Powiat augustowski: Zachowanie dla potomności dziedzictwa kulturowego gminy Sztabin

OCHRONA ZDROWIA
Laureaci
Powiat nakielski: Wdrożenie oddolnej inicjatywy reformy strukturalnej systemu lecznictwa zamkniętego w powiecie nakielskim
Powiat wąbrzeski: Przekształcenie Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Wąbrzeźnie w Niepubliczny ZOZ Nowy Szpital z o.o.
Powiat ząbkowicki: Procesy przekształceniowe powiatowego ZOZ w celu nieprzerwanego udzielania świadczeń zdrowotnych oraz poprawy sytuacji finansowej zakładu

OŚWIATA
Laureat
Powiat poznański: Stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej na potrzeby uczniów OSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców

Finalista
Powiat gliwicki: Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół o profilu ogólnym oraz poszerzenie oferty edukacyjnej tych placówek poprzez realizację szkolnych programów rozwojowych zawierających dodatkowe zajęcia

POMOC SPOŁECZNA
Laureat
Powiat myślenicki: „Prometeusz-Nadzieja-Pomoc-Zmiana. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”

Wyróżnienia
Powiat gliwicki: Projekt systemowy „Dobry start w samodzielność”, współfinansowany ze środków EFS w ramach PO KL, działanie 7.1, poddziałanie 7.1.2.
Powiat sanocki: Centrum Integracji Społecznej w powiecie sanockim

SPORT I REKREACJA
Laureat
Powiat gliwicki: Zaplecze aktywnej turystyki rowerowej dla mieszkańców zachodniej części Subregionu Centralnego

Finalista
Powiat gliwicki: Projekt »„PIAP-y” dla mieszkańców ziemi gliwickiej«

Gminy wiejskie
OCHRONA ZDROWIA
Laureat
Świdnica: Edukacja zdrowotna - najważniejsza w profilaktyce raka piersi

OŚWIATA
Laureat
Chełm Śląski: Skuteczny nabór do szkoły ponadgimnazjalnej i promocja placówki w sytuacji niżu demograficznego. „Ta szkoła da Ci zawód, ta szkoła da Ci pracę”

POMOC SPOŁECZNA
Laureaci
Kramsk: Nowatorska metoda usług opiekuńczych jako instrument przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób starszych
Michałowice: Rozwój idei wolontariatu w gminie Michałowice „Program GOPS jako Gminne Centrum Wolontariatu”

Wyróżnienie
Długołęka: Projekt „Spełnić choć jedno marzenie”

SPORT I REKREACJA
Laureat
Rzeczniów: Rzeczniowski rajd rowerowy – „Ty i Ja. Rowery dwa”.

Wyróżnienie
Michałowice: Promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w GM poprzez budowę otwartych stref rekreacji



WYRÓŻNIENIA DODATKOWE

Wyróżnienie specjalne
Urząd Miasta Opola za umiejętność dialogu i bezkonfliktowego przeprowadzenia zmian sieci szkolnych

„Lider wśród Liderów 2013”
  • Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
  • Urząd Miasta Ełk
  • Urząd Miejski w Płońsku


Laureaci konkursu Samorządowy Lider Zarządzania 2013 – Samorząd jako pracodawca

Kategoria – rozwiązania z zakresu sformalizowanych stosunków pracowniczych

Laureat
I miejsce
Jaworzno
Wartościowanie stanowisk pracy jako podstawa budowania motywacyjnego i sprawiedliwego systemu wynagrodzeń

Laureat
II miejsce
Słupsk
Ustalenie dodatkowych świadczeń dla pracowników UM, tj. dodatków przedemerytalnych

Laureat
III miejsce
Częstochowa
Dialog samorządu lokalnego z przedstawicielami pracowników jednostek organizacyjnych w obszarze pomocy społecznej

Finalista
Słupsk
Ustalenie dodatkowych świadczeń dla pracowników UM, tj. nagród związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych


Kategoria – inne rozwiązania dotyczące budowy motywującej kultury organizacyjnej w instytucjach samorządowych

Laureat
I miejsce
Opole
Uspołecznienie procesu racjonalizacji sieci szkół i placówek oświatowych w Opolu w drodze konsultacji społecznych

Laureat
II miejsce
Tarnowo Podgórne
Partycypacja pracowników w procesie zarządzania personelem w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne

Laureat
II miejsce
Zielonka
Urząd Miasta Zielonka miejscem pracy i dialogu

Laureat
IV miejsce
Przasnysz
„Bo największym kapitałem jest człowiek” – Zespoły zadaniowe jako przykład efektywnej organizacji i kultury pracy w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu

Finalista
Poznań
Okresowa ocena pracownicza – Dialog dla rozwoju

Finalista
Gdańsk
Rezerwa kadrowa jako element kształtowania kultury organizacyjnej firmy

Finalista
Dzierżoniów
Zestaw narzędzi do budowania relacji partnerskich w organizacji

Finalista
Słupsk
Wyróżnienie Pracownika Urzędu Miejskiego w Słupsku

2013-06-28 14:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»