Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Lidia Piestrzyńska: Cieszy współpraca gmin, a martwi postawa władz

Duży minus dałabym źle przygotowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jest w niej wiele niejasności – ocenia skarbnik gminy Lelów.

\"\"Lidia Piestrzyńska, skarbnik gminy Lelów


Oceniam na plus…

Dużym plusem jest jednoczenie się gmin, we wspólnej walce o partnerskie relacje z administracją centralną i naszą władzą ustawodawczą. Dobre przykłady to m.in. propozycja zwiększenia udziału dochodów gmin w PIT-ach i CIT-ach; brak zgody na zwiększanie zadań gminnych bez zabezpieczania środków finansowych; protesty przeciwko Karcie Nauczyciela i wynikających z niej ogromnych przywilejów dla nauczycieli; krytyka fatalnie skonstruowanego wskaźnika zadłużenia z art.243 ustawy o finansach publicznych.

Pozytywnie oceniam także poszukiwanie przez gminy rezerw w wydatkach publicznych i optymalizację kosztów. Głównie na uwagę zasługują działania skierowane na odzyskiwanie podatku od towarów i usług VAT przez gminy i przekazywanie małych szkół do prowadzenia organizacjom pozarządowym. Nasza gmina Lelów odzyskała samodzielnie ponad 1 000 000 zł VAT (10 proc. wydatków bieżących) i przekazała trzy z czterech szkół podstawowych do prowadzenia przez NGO-sy.

Oceniam na minus…
Negatywnie oceniam działania rządu w zakresie prac nad Kartą Nauczyciela. Uważam, że proponowane zmiany są pozorne i/lub kosmetyczne. Nadal nie jest to oczekiwana reforma systemu oświaty. Bardzo źle oceniam postawę związków zawodowych nauczycieli, które swoim postępowaniem, w stylu: nie bo nie, doprowadzą do masowych likwidacji szkół lub tragicznego stanów finansów publicznych w wielu gminach.

Duży minus dałabym także źle przygotowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jest w niej wiele niejasności, brak precyzyjnych rozwiązań i jednoznacznych definicji. Mieszkańcy płacą stawkę za odpady np. „od głowy” czy „od gospodarstwa” – kosze na odpady są na „litry”, a gmina rozlicza się z „ton”.

Projekt, nad którym pracuję…
W gminie Lelów kończymy obecnie budowę nowoczesnego targowiska z przeznaczeniem na sprzedaż bezpośrednią produktów rolno-spożywczych, objętą patronatem organizacji Slow Food Polska. Tworzymy Gminną Spółdzielnię Socjalną, która zatrudni na początek 15 osób. Złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW – program SOWA, na wymianę całego oświetlenia ulicznego w gminie Lelów, którego jesteśmy właścicielem oraz na budowę pełnowymiarowego stadionu sportowego. W tym roku otwieramy Izbę Tradycji Ziemi Lelowskiej, uruchamiamy trzy nowe place zabaw, remontujemy sześć świetlic wiejskich i oczywiście kilka kolejnych kilometrów dróg gminnych.

 

2013-06-21 14:38:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»