Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Nagroda Obywatelska dla Gdyni

Prezydent Bronisław Komorowski po raz pierwszy wręczył Nagrodę Obywatelską. W kategorii wspólnota obywatelska zwyciężyło miasto Gdynia, docenione za inicjatywę „Gdynia w dialogu z mieszkańcami”.

\"\"

Zwycięski projekt nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, a realizowaną od 2010 roku strategią współpracy z mieszkańcami i kreowania polityki miejskiej w sposób partycypacyjny. Jest to inicjatywa pogłębiająca poczucie wspólnoty i odpowiedzialności, a to właśnie takie przedsięwzięcia ma promować Nagroda Obywatelska ustanowiona w ubiegłym roku przez prezydenta RP.

– Musimy kształtować postawy obywatelskie, w których się mieści aktywność, dostrzeganie problemów innych ludzi, słabszych, biedniejszych, będących w trudniejszej sytuacji. To jest także kwestia kształtowania szacunku w wymiarze miasta, województwa, gminy, powiatu, to jest też kształtowanie miłości ojczyzny – mówił Bronisław Komorowski.

Nagrodę w kategorii partnerstwo samorządów otrzymało partnerstwo pięciu gmin: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń, Podedwórze „Dolina Zielawy”. Gminy te od sześciu lat wspólnie promują swój region i pozyskują fundusze na inwestycje w myśl zasady „większy może więcej”. Z kolei w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna, skierowanej do organizacji pozarządowych i poszczególnych działaczy społecznych, zwyciężyło Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej, organizator programu Moja Gmina Moim Domem. Program ten ma na celu zaangażowanie władz gminy, instytucji i organizacji pozarządowych z terenu gminy Trzebownisko, do pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.

Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez prezydenta RP w 2012 roku. Mogą do niej kandydować inicjatywy zamieszczone na Witrynie Obywatelskiej, miejscu, w którym gromadzone są pozytywne przykłady przedsięwzięć samorządowych i obywatelskich z całej Polski. Przewodniczącym Kapituły Nagrody Obywatelskiej jest doradca prezydenta prof. Jerzy Regulski, który podkreślał, że dialog i współpraca są konieczne, by osiągnąć sukces w życiu publicznym:

– Trzeba wskazywać, jak to się robi. To jest cel programu Witryny Obywatelskiej, na której są gromadzone najlepsze przykłady z Polski – przekonywał prof. Regulski. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono ponad 100 inicjatyw, najwięcej z województw: mazowieckiego (18) oraz śląskiego (15). (mg)

\"\"

\"\"

\"\"


fot. 1 i 2 - Łukasz Kamiński

fot 3 i 4 - Piotr Molęcki

2013-05-29 17:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»