Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Nie ma zgody na ograniczenie liczby uczniów w klasach

Podczas dzisiejszego posiedzenia KWRiST strona samorządowa zgodziła się pozytywnie zaopiniować obniżenie wieku szkolnego, nie zgodzono się natomiast z propozycjami z zakresu ustalenia maksymalnej liczby uczniów w klasie.

\"\"

Samorządowcy zaopiniowali projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Resort oświaty dąży do ograniczenia liczby uczniów w klasach szkół podstawowych, aby uniknąć tworzenia w szkołach podstawowych oddziałów klas I-III o zbyt dużej liczbie uczniów. Dlatego zaproponowano, by już od września 2014 roku klasy pierwsze szkół podstawowych mogły liczyć najwyżej 25 uczniów.

Przedstawiciel ministerstwa argumentował, że dzisiaj średnia liczba uczniów w klasach wynosi 18. Ponadto na podstawie danych przygotowanych przez MEN wskazywał, że na wsiach w 97 proc. klas liczba uczniów wynosi poniżej 25 uczniów, a jedynie w przypadku 3 proc. uczniów było więcej. Dlatego jego zdaniem ograniczenie liczby dzieci w klasach nie spowoduje dodatkowych kosztów po stronie samorządów.

Z opinią tą nie zgodzili się jednak samorządowcy, a Ryszard Grobelny, prezydent Poznania wytknął wręcz osobom przygotowującym projekt ustawy błędne postrzeganie.

– Poważnym błędem jest monitorowanie jedynie sytuacji w szkołach wiejskich i na podstawie tego wnioskowanie, że zmiana ustawy nie wygeneruje dodatkowych kosztów. Sprawa ta w takim samym stopniu dotyczy miast – mówi prezydent Poznania.

Ponadto zdaniem samorządowców w przypadku, gdyby osób w klasie miałoby być więcej niż przewidziane 25, na przykład 26 to konieczne byłoby utworzenie drugiej klasy. W takim przypadku powstałyby dwie klasy liczące po 13 osób. Uzyskiwana na taką liczbę uczniów subwencja będzie niewystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów, w tym dodatkowego wynagrodzenia nauczyciela.

Z argumentacją strony samorządowej zgodził się Michał Boni, współprzewodniczący KWRiST.
– Wprowadzenie limitu może faktycznie wprowadzić chaos, ponieważ sytuacja dzisiaj może za rok wyglądać zupełnie inaczej – podkreśla minister administracji i cyfryzacji.

Ostatecznie zgodzono się pozytywnie zaopiniować część mówiącą o obniżeniu wieku szkolnego, a negatywnie o narzuceniu odgórnej liczby uczniów. Przedstawiciel MEN obiecał uwzględnić uwagi zgłoszone przez samorządowców i zapowiedział, że ministerstwo zastanowi się nad wprowadzeniem w projekcie zmian. (rp)

\"\"


Projekty opiniowane podczas posiedzenia KWRiST

Posiedzenie KWRiST, 29 maja 2013, Warszawa

2013-05-29 15:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»