Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Resort szykuje rewolucję w komunałkach

Ministerstwo chce wprowadzić nowe zapisy do ustawy o ochronie praw lokatorów. Umowy najmu mieszkań komunalnych będą zawierane najwyżej na 5 lat, zmienią się także warunki dziedziczenia.

Zmiany w funkcjonowaniu gospodarki mieszkaniowej, które zamierza wprowadzić Ministerstwo Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, będą kluczowe. Przede wszystkim pojawi się zapis mówiący o tym, że umowy na wynajem mają być zawierane na czas określony, nie krótszy niż rok i nie dłuższy niż 5 lat. Umowy te mogłyby być przedłużane przy uwzględnieniu aktualnej sytuacji materialnej i rodzinnej. Kolejne zmiany dotyczą dziedziczenia lokalu oraz stawek czynszu. Gmina będzie sprawdzała sytuację majątkową osób, które pozostały w lokalu po śmierci dotychczasowego najemcy. Może również zaproponować osobie uprawnionej do zawarcia nowej umowy najmu inne mieszkanie, spełniające kryteria lokalu zamiennego. W zamyśle autorów nowych przepisów stawki mają zostać urealnione, czyli miesięczne opłaty mają wystarczyć na pokrycie kosztów bieżącej eksploatacji i niezbędnych prac konserwatorsko-remontowych. Dla lokatorów oznacza to jedno, wzrost stawek czynszu. Będą też zmiany dotyczące eksmisji. Nadal o eksmisji będzie decydował sąd, ale sąd zainteresuje się też, jakie dochody osiąga osoba, która ma być wyeksmitowana. Jeśli przekroczą one pewną granicę, ochrony nie będzie.

– Propozycje zmian dadzą dodatkowe narzędzia racjonalizacji gospodarki mieszkaniowej przy wysokim popycie i małej podaży lokali komunalnych – mówi Dimitris Tadeusz Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Gdańsk. – Pomoc mieszkaniowa świadczona przez gminy powinna mieć charakter pomocy podstawowej, a więc takiej, która obejmuje te osoby i rodziny, które nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb mieszkaniowych samodzielnie.


Jak co roku w maju przedstawiamy ofertę szkół wyższych przeznaczonych dla pracowników administracji samorządowej. Przy wyborze szkoły wyższej istotna jest nie tylko lokalizacja szkoły, ale również oferta edukacyjna umożliwiająca dalsze kształcenie po zdobyciu stopnia naukowego. Wysokość płatności, różne sposoby rozliczenia z uczelnią czy termin składania aplikacji mogą świadczyć o elastyczności ośrodka akademickiego i jego skłonności do działania na korzyść słuchaczy. Podajemy wszystkie niezbędne dane kontaktowe, które będą pomocne przy podjęciu decyzji o wyborze studiów wyższych.

Chcesz otrzymać zestawienie szkół? Napisz do nas.

A już 15 czerwca nowy numer Forum Samorządowego, a w nim ranking studiów podyplomowych. Podpowiemy, które studia są najlepsze.

ZAMÓW PRENUMERATĘ FORUM SAMORZĄDOWEGO

2013-05-15 14:56:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

25-26 kwietnia, Lublin, Konferencja "Samorząd a państwo - formy uspołecznienia demokracji", https://umcs.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»