Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Pomysł MRR oznacza konflikt regionów z gminami

Zdaniem samorządowców projekt Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju podważa system współpracy między lokalnymi jednostkami samorządu terytorialnego a regionami.

\"\"
Zasadnicze uwagi wzbudza zapis, że to marszałkowie mają ustalać granice obszarów funkcjonalnych. Przedstawiciele innych szczebli samorządu uważają, że przekreśla to zasadę partnerskiej współpracy. Zdaniem Andrzeja Porawskiego, dyrektora biura Związku Miast Polskich zapis ten faktycznie oznacza dyktat jednego szczebla samorządu terytorialnego nad drugim.

– Uważam, że lepiej by w Krakowie to Rada Miasta Krakowa ustalała obszary do rewitalizacji, a nie samorządowcy z sejmiku województwa – podał przykład Andrzej Porawski.

Także Michał Boni, współprzewodniczący KWRiST przyznał, ze ma pewne wątpliwości co do przedstawionego projektu. Jego zdaniem nie można pomijać niższych szczebli JST przy ustalaniu granic obszarów funkcjonalnych i zobowiązał przedstawiciela MRR do wyjaśnienia wątpliwości zgłaszanych przez część korporacji samorządowych.

Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w MRR zapewnił, że projekt nie niesie żadnych zagrożeń dla ustalonych modeli współpracy miedzy samorządami i obiecał na piśmie odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

– Moim zdaniem wątpliwości wynikają z kwestii interpretacyjnych. Na 25 marca proponujemy spotkanie w Kancelarii Premiera, podczas którego na piśmie odniesiemy się do uwag – mówi Paweł Orłowski.

W debacie głos zabrał Jacek Protas, prezes zarządu ZWRP. Jego zdaniem mówienie o tym, że województwa zamierzają dominować nad innymi samorządami jest przesadą.

– Przeszedłem wszystkie szczeble samorządu terytorialnego i jestem bardzo daleki od tego żeby kwestionować model samodzielności poszczególnych samorządów, który wspólnie wypracowaliśmy. Chodzi nam tylko o to żeby samorządy województwa mogły w sposób sprawny prowadzić politykę rozwoju regionalnego – podkreśla Jacek Protas.

Wszystkie zainteresowane strony mają się spotkać w najbliższy poniedziałek, by po spotkaniu w trybie obiegowym strona samorządowa mogła wydać opinie na temat projektu. (rp)


Projekty opiniowane podczas posiedzenia Komisji Wspólnej



\"\"

\"\"

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 20 marzec 2013, Warszawa

2013-03-20 17:10:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»