Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Skrzypczak: Organizacje odzysku odpadów chcą pomóc gminom w recyklingu odpadów

W Polsce prawie 80 proc. odpadów komunalnych trafia na składowiska, do 2020 roku minimum połowa z produkowanych odpadów powinna podlegać odzyskowi.

\"\"

Temu jak zrealizować ten cel został poświęcony I Ogólnopolski Kongres Recyklingu, który zorganizowało pięć organizacji odzysku (Centrum Utylizacji Opon, ElektroEko, Konsorcjum Olejów Przepracowanych, REBA i Rekopol) oraz Stowarzyszenie EKO-PAK.

– Kongres to pierwszy etap na ścieżce zmierzającej do usprawnienia gospodarki odpadami. Generalnie przesłaniem Kongresu jest przekazanie informacji do wszystkich partnerów, że zmiany są konieczne – mówi Andrzej Jasiński, przewodniczący rady programowej I Ogólnopolskiego Kongresu Recyklingu.

Eksperci zgadzają się, że problemem jest brak edukacji społeczeństwa na temat systemu odpadów i zasad selektywnej zbiórki śmieci. Zdaniem Agnieszki Krejnej-Pawelas, kierownik ds. uregulowań prawnych i ochrony środowiska w firmie Coca-Cola HBC Sp. z o.o. przeciętny obywatel generuje różne typy odpadów i bardzo ważne jest, by ich selekcja stała się czymś powszechnym.

Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa uważa, podając za przykład swoich mieszkańców, że problem braku wiedzy na temat konieczności prowadzenia selektywnej zbiórki szybko uda się rozwiązać. Mieszkańcy Legionowa nauczyli się segregować śmieci w jeden dzień, gdy przyszło im zapłacić znacznie wyższą stawkę za odbiór nieposegregowanych odpadów niż za te posegregowane.

– Data 1 lipca, czyli wejście w życie tak zwanej ustawy śmieciowej, wzbudza pewne obawy. Uważam jednak, że po przejściu pierwszego trudnego okresu zmodernizujemy faktycznie gospodarkę odpadami na czym skorzystają wszyscy – mówi Michał Korkozowicz, prezes zarządu organizacji odzysku REBA.

Zdaniem Grzegorza Skrzypczaka, prezesa zarządu – ważnym elementem sprawnego zmodernizowania gospodarki odpadami komunalnymi jest współpraca między organizacjami branżowymi, a samorządami.

– Szczególnie gminy powinny zrozumieć, że organizacje odzysku odpadów nie są żadną konkurencją dla firm komunalnych. My chcemy i możemy pomóc gminom w recyklingu śmieci – podkreślił Grzegorz Skrzypczak.

Piotr Szajrych, prezes zarządu Rekopol podkreślił, że w 2002 roku, czyli od momentu pojawienia się w polskim obiegu prawnym trzech kluczowych dla gospodarki odpadami ustaw, współpracę prowadzono z 88 gminami, teraz tych gmin jest ponad 1200.

– Liczymy, że współpraca po 1 lipca będzie dalej się rozwijać, choć pewności nie mamy – mówi Piotr Szajrych.

\"\"

\"\"


I Ogólnopolski Kongres Recyklingu, 13-14 marzec 2013, Warszawa

2013-03-15 14:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»