Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Kara za wypełnianie zaleceń rządu

Gminy, które najrzetelniej przygotowały się do wdrożenia ustawy śmieciowej, najgorzej na tym wyszły. Okazuje się, że w ogólnym zamieszaniu najlepiej było nie robić nic i czekać. Szczegóły w najnowszym numerze „Forum Samorządowego”.

\"\"Komentuj na Facebooku!




Kilkanaście niewielkich gmin z województwa lubuskiego założyło „związek śmieciowy” po to, by razem uzyskać w przetargu lepszą cenę za wywóz odpadów. Teraz możliwość funkcjonowania związku kwestionuje wojewoda, twierdząc, że organizacja ta nie może podejmować decyzji administracyjnych, do których należy m.in. ściąganie należności.

\"\"– Związek założyliśmy dlatego, że zasugerowało nam to Ministerstwo Środowiska, nasze działanie było wzorcowe. W lipcu wojewoda zaakceptował nasz statut, a teraz go podważa – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Dodaje też, że gminy na rzecz nowego związku wydały już kilkaset tysięcy złotych, m.in. na zakup budynku i zatrudnienie pracowników. I mimo że prawnicy, przedstawiciele RIO i SKO podczas konsultacji z samorządowcami uznali, że związek ma prawo podejmować decyzje administracyjne, wojewoda skierował sprawę do sądu. – Wygląda na to, że najlepiej byłoby, gdybyśmy nie podejmowali żadnych działań – kwituje Tyszkiewicz.


W tym numerze polecamy szczególnie rozmowę numeru. O zamówieniach „in house” oraz o zagranicznych doświadczeniach w dziedzinie odpadów z Tomaszem Ucińskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, rozmawia Marta Grzymkowska. – Musimy walczyć o spółki komunalne – przekonuje prezes Uciński.


W styczniowym numerze „Forum Samorządowego” piszemy także o tym, że nawet 30 proc. oszczędności może przynieść zrezygnowanie z posypywania ulic solą. To rozwiązanie testuje warszawski Żoliborz, na którym tej zimy jedna z ulic jest jedynie odśnieżana i posypywana piaskiem.
Pomysł, by częściowo zrezygnować z solenia jezdni i chodników, wyszedł od grupy mieszkańców osiedla Żoliborz Oficerski. Na początku tego roku odbyły się konsultacje społeczne i ostatecznie do przeprowadzenia eksperymentu wybrana została ulica Czarnieckiego – największa droga lokalna, przy której stoi kościół, sklepy i restauracje. – Zdecydowaliśmy, że na stosunkowo ruchliwej drodze najlepiej będzie widać efekty – mówi wiceburmistrz Żoliborza Witold Sielewicz. – Jeśli pomysł się sprawdzi, rozszerzymy go na kolejne ulice – dodaje.
Jak wyliczyły władze Żoliborza, rezygnacja z solenia ulic może przynieść oszczędności rzędu 30 proc. W zeszłym roku za odśnieżenie jednego kilometra bieżącego jezdni dzielnica płaciła 30 zł, a za posypanie go solą – 160 zł.


Miesiąc w samorządzie komentuje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.

2013-01-15 12:33:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»