Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Targi Gmina 2012 – z roku na rok coraz więcej gości

Tegoroczne Targi Gmina przyciągnęły do Poznania 108 wystawców, z czego 40 stanowisk należało do jednostek samorządu terytorialnego.

\"\"

Jak podaje dyrektor projektu Targi Gmina Joanna Mizerska – dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Słupska i Inowrocławia. Łącznie kompleks targów wraz z targami Komotechnika i towarzyszącym jej Salonem Lokalnego i Regionalnego Transportu Publicznego Dworzec w ciągu czterech dni odwiedziło około 21 tys. zwiedzających, co daje rezultat lepszy o ponad tysiąc gości w stosunku do ubiegłego roku.

Podczas targów Gmina 2012 samorządy prezentowały swoje tereny inwestycyjne, przeznaczone głównie na prowadzenie działalności komercyjnej: produkcyjnej, usługowej, czy handlowej. Tegoroczna edycja przyciągnęła przede wszystkim małe miasta, jak Kostrzyń nad Odrą. – Miasta, które chcą się rozwijać muszą promować się na imprezach takich jak ta. Kostrzyń ma tereny przygotowane pod różne inwestycje, przemysłowe jak i deweloperkę – mówi Małgorzata Laskowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Obsługi Inwestora.

Ciekawą ofertę nieruchomości przedstawił Słupsk, który na sprzedaż ma m.in. Zespół pałacowo-parkowy w Jakubowicach. Teren o łącznej powierzchni działek 18,67 ha wyposażony jest instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i centralne ogrzewanie. Pałac wraz z parkiem w stylu angielskim i zabudowaniami gospodarczymi znajduje się 7 km od zjazdu z autostrady A4.

Targi Gmina to także miejsce dyskusji o zmieniającej się roli i zadaniach władz lokalnych. W przeddzień wdrożenia w życie ustawy o odpadach, lokalni włodarze mogli uzyskać odpowiedzi na pytania związane ze stanem odpadów komunalnych w Polsce. Podczas Kongresu Samorządów Gmina 2012, organizowanym przez „Rzeczpospolitą”, dyskutowano m.in. o tym, czy możliwe jest stworzenie społeczeństwa recyklingu? – Selektywna zbiórka jest naszym obowiązkiem prawnym, odpady nie mogą trafiać tylko do spalarni, ponieważ proces spalania jest jednokierunkowy. Te odpady należy zagospodarować w inny sposób, co niestety niesie za sobą koszty – mówił Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

Co zatem zrobić żeby cena za odpady była akceptowana społecznie? Jak uważają eksperci gmina powinna stać się aktywnym graczem na rynku odpadów komunalnych. – Jest część odpadów, które mogą stać się cudownym produktem. Jak podaje GUS 90 proc. odpadów komunalnych trafia na składowiska, z czego 30 proc. nadaje się do odzysku. Jest to nic innego jak marnotrawienie surowca – mówi Agnieszka Jaworska ze Stowarzyszenia EKO-PAK. Gminy, które przeprowadzają mądrą, selektywną zbiórkę odpadów mogą na niej zarobić. – Jest część odpadów, na których da się zarobić. Tak jest np. ze szkłem. Huty chętnie skupują ten surowiec i wykorzystują go w produkcji, co obniża koszty. Proces odzyskiwania odpadów to cały łańcuch odpowiedzialności, oprócz samorządów są w nim przedsiębiorcy, branża recyklingowa i konsumenci – dodaje Jaworska. (ob)

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Targi Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych Gmina, Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika, 20-23 listopada 2012, Poznań

„Forum Samorządowe” jest patronem medialnym targów Gmina i Komtechnika

2012-11-29 15:01:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»