Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Michał Guć: Seniorzy nie mogą być wykluczeni z życia miasta

Polska stanie się najstarszym krajem Unii Europejskiej – wynika z prognozy demograficznej Eurostatu. W 2010 roku średni wiek obywatela Polski wynosił 37,7 lat. W 2060 średni wiek będzie jednak wynosić już 51 lat.

\"\"

Samorządowcy zgadzają się, że coraz większa liczba seniorów w miastach i wsiach staje się pewnym wyzwaniem ponieważ ze względu na podeszły wiek obywateli istnieje zagrożenie ich marginalizacji i wykluczenia z różnych obszarów życia społecznego, politycznego i ekonomicznego.

Uchwałą z 1 lutego Senat ogłosił rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz wspólnie z Parlamentarnym Zespołem ds. Osób Starszych zorganizował konkurs „Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”.

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zorganizowały w gmachu Senatu konferencję „Samorząd przyjazny edukacji seniorów”, podczas której podsumowano wyniki konkursu oraz zaprezentowano dobre praktyki samorządowe na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu seniorów.

– Edukacja jest bardzo ważnym przyczynkiem do utrzymywania osób starszych w aktywności. Widzimy realną współpracę samorządów z organizacjami pożytku publicznego w tym zakresie. Cieszy nas współpraca coraz większej liczby samorządów z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Chciałabym podkreślić, że bez wsparcia samorządów nie zbudowalibyśmy polityki przyjaznej dla osób starszych – mówi Marzena Breza z Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Poseł Michał Szczerba zauważył, że pierwszy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Warszawie w 1975 roku. W tej chwili w całej Polsce działa takich uniwersytetów 420 i prześcignęliśmy pod tym względem takie kraje Włochy, Francja, czy Wielka Brytania.

Podczas debaty „Samorząd wobec edukacji seniorów w polityce miejskiej” Władysław Sidorowicz, doradca prezydenta Wrocławia ds. społecznych przedstawił jak Wrocław radzi sobie z aktywizacją seniorów w polityce miejskiej.

– We Wrocławiu prawie 20 proc. obywateli, to seniorzy, z czego jedynie 3 proc. korzysta z internetu, narzędzi komputerowych, czy telefonów komórkowych. W celu ich aktywizacji na terenie miasta działa 14 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także 70 klubów seniora. Ponadto przygotowaliśmy specjalną Kartę Seniora udzielającą rabaty na przykład kursy językowe, a także przeprowadziliśmy takie programy, jak Babie Lato, czy Miasto Pokoleń – mówi Władysław Sidorowicz.

Tomasz Bugajski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego podkreślił, że osoby przechodzące na emeryturę muszą mieć świadomość, że są dalej społeczeństwu potrzebne. Według niego osoby doświadczone powinny swoją wiedzę i umiejętności przekazywać młodszemu pokoleniu.

W następnej części konferencji ogłoszono wyniki konkursu „Samorząd przyjazny edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”. Konkurs był adresowany do samorządów wszystkich szczebli, które w latach 2008-2012 realizowały lub realizują programy i projekty promujące edukację jako najlepsze narzędzie przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych.

– Spotykają się tutaj tylko najlepsi z najlepszych, tylko samorządy wyróżnione przez kapitułę konkursu. Uważam jednak, że jeżeli działaniom samorządów zyskali seniorzy, to wszyscy są wygranymi. Chcemy dobre praktyki rozpowszechniać, niestety nie wszystkie samorządy mogliśmy nagrodzić – powiedział przed ogłoszeniem wyników senator Mieczysław Augustyn.

Laureatami konkursu zostało miasto Gdynia za projekt „Centrum aktywności seniora” oraz powiat kartuski za projekt „Akademia umiejętności”.

– 8 lat temu przeanalizowaliśmy dane, z których wynikało, że w mieście będziemy mieli coraz więcej osób w wieku poprodukcyjnym. W tej chwili w Gdyni mieszka 250 tys. mieszkańców, z czego 50 tys. to seniorzy. Chciałbym podkreślić, że nie jest to problem, tylko jest to wyzwanie dla samorządu. Sprawą kluczową jest uniknięcie sytuacji, że seniorzy są wykluczeni z życia miasta – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Wyróżniono także trzy inne powiaty: wągrowiecki za projekt „Działania samorządu powiatu wągrowieckiego na rzecz edukacji osób starszych i integracji międzypokoleniowej”, chodzieski za projekt „Żyj aktywnie” i krotoszyński za projekt „Senior z inicjatywą i Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Wśród gmin wyróżniono: miasto Bolesławiec za projekt „Bolesławiec – miasto przyjazne seniorom”, Rudę Śląską za projekt „System wsparcia na rzecz osób starszych” i Piłę za projekt „Gmina Piła – seniorom miła”.

Przyznano także trzy wyróżnienia specjalne. Warszawa została wyróżniona z najlepszy system finansowania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Poznań za innowacyjność, a gmina Stepnica za najlepsze działania na wsi. (rp)

Konferencja „Samorząd Przyjazny edukacji seniorów”, 27 listopada 2012, Warszawa

2012-12-01 14:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»