Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Musi powstać zespół, który oszacuje koszt reformy oświaty

Samorządowcy nie zgadzają się na propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie zmiany ustawy o systemie oświaty.

\"\"

Podczas dzisiejszego posiedzenia KWRiST po raz kolejny samorządowcy i przedstawiciele rządu zajęli się projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Głównym założeniem reformy jest rozwój i upowszechnienie wychowania przedszkolnego oraz zwiększenie jego dostępności.

Pobierz projekt: pdf

Samorządowcy podtrzymali swoje stanowisko i nie zgodzili się pozytywnie zaopiniować tego projektu.
– Nie możemy zaakceptować propozycji rządowych. Nadal oczekujemy, że powstanie zespół, który oszacuje faktyczne koszty przeprowadzenia tej reformy. Uważamy, że nad projektem trzeba prowadzić dalsze prace – powiedział Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST.

Grzegorz Pochopień, dyrektor departamentu MEN do spraw współpracy z samorządem terytorialnym zgodził się, że reforma ta nie może wzbudzać żadnych kontrowersji. Natomiast Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu w MEN podkreślił, że w ministerstwie już dwukrotnie zajmowano się wyliczeniem kosztów reformy, ale zgodził się na powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się dodatkowymi wyliczeniami.

– Jesteśmy skłonni dalej rozmawiać z samorządowcami na ten temat i jeżeli jest potrzeba powołania zespołu, który się tym zajmie, to go powołajmy. Na zespole ds. Edukacji, Kultury i Sportu przedyskutujemy wspólnie w jakiej formie ten zespół powinien powstać – powiedział Maciej Jakubowski.

Ostatecznie podjęto decyzję, że na zespole będą prowadzone dalsze rozmowy nad powołaniem specjalnego zespołu oraz jego ewentualnym składem i zakresem działań.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania zwrócił uwagę, że problemem jest brak określenia wprost jaki jest cel reformy.

– Według mnie reforma ta jedynie odciąży budżety części rodziców, ale to nie jest rozwiązanie, które zwiększy dostępność do przedszkoli i poprawi poziom edukacji. To, że rodzice mniej zapłacą, to świetnie, to poprawi budżety domowe, ale oni nie przekażą tych pieniędzy na poprawę edukacji. Musimy powiedzieć wprost jaki jest cel reformy – powiedział prezydent Poznania.

Na wątpliwości Ryszarda Grobelnego odpowiedział Maciej Jakubowski, który podkreślił, że celem reformy nie jest odciążenie rodziców, ale zwiększenie dostępności do przedszkoli. Osiągnięcie tego, by 90 proc. dzieci w wieku 3-5 chodziło do przedszkola. (rp)


Projekty ustaw opiniowane podczas posiedzenia KWRiST


\"\"

\"\"

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 28 listopada 2012, Warszawa

2012-11-28 15:20:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»