Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Tadeusz Wrona: Scentralizowane zbiórki to błąd

Nowa ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych weszła w życie 18 lipca 2014 r., ale jej chrzest bojowy nastąpił przed 1 listopada z powodu licznych kwest organizowanych na cmentarzach.

Autorzy zmian uzasadniali je tym, że nie będzie trzeba uzyskiwać zgody oraz ułatwieniem w postaci możliwości zgłoszenia elektronicznego zbiórki w ciągu 3 dni w MAiC. Twierdzono, że „wystarczy bezpłatny podpis, tzw. profil zaufany ePUAP, który można w paręnaście (sic!) minut założyć na portalu ePUAP”.
Prawda jest taka, że scentralizowano zbiórki publiczne
i dzisiaj do MAiC trzeba zgłosić wszystkie zbiórki, nawet te, których zasięg obejmuje jedną gminę czy jeden cmentarz. Dotychczas można było to załatwić w gminie. Cóż z tego, że nazywało się to zgodą, gdy wypracowana od 1933 r. praktyka nie powodowała problemów. Centralna rejestracja zbiórek w MAiC i zawieszenie jej na portalu zbiorki.gov.pl (lub niezawieszenie) jest też formą zgody. Często organizatorzy zbiórek muszą uzupełnić dokumenty. Korespondując pisemnie z MAiC tracimy czas i nie możemy niczego wyjaśnić osobiście i skorygować.
Więc wybierzmy drogę elektroniczną, by załatwić sprawę w 3 dni. Mało kto jednak posiada konto i profil zaufany na ePUAP i może elektronicznie podpisać dokument, a tylko takie zgłoszenie przyjmuje MAiC. Konto trzeba założyć i uwierzytelnić w urzędzie skarbowym, oddziale ZUS. W małych gminach nie ma ani US, ani ZUS. Nie załatwi się też tego od ręki. Jeżeli już masz konto na ePUAP to nie wszystko, bo w imieniu stowarzyszeń podpisy powinny złożyć dwie osoby. Na profilu ePUAP dokument może być podpisany tylko przez jedną osobę z jej konta. Wymagane do rejestracji zbiórki jest jednak zgłoszenie podpisane przez dwie osoby, co jest technicznie niemożliwe. Z jednym wyjątkiem, gdy osoby te pracują w jednej instytucji. Członkowie stowarzyszeń są jednak zatrudnieni w różnych instytucjach i mieszkają często w odległych miejscowościach.
Tzw. „pozbawienie zbędnych formalności” dotychczasowych procedur sprowadziło się do tego, że gdyby nie życzliwość pracowników MAiC, na których spadło nowe zadanie rejestracji wszystkich zbiórek w Polsce, wiele kwest prowadzonych od lat w tym roku by się nie odbyło.
Nowa ustawa tak pasuje do działania stowarzyszeń, jak ustawa o podatku VAT do działalności gmin.
tadeuszwrona7@gmail.com

2014-11-21

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»