Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Czas zwiększyć kompetencje samorządowych sekretarzy

W Warszawie trwa dwudniowy ogólnopolski kongres sekretarzy. Jednym ze zgłoszonych postulatów jest rozszerzenie kompetencji sekretarzy. Dzięki temu ich rola w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego uległaby wzmocnieniu.

Kongres otworzył prof. Jerzy Stępień, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, współorganizatora wydarzenia. Podkreślał on, że spotkanie jest bardzo ważne, że rola sekretarzy w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo istotna. Przyznał, że podczas odbudowywania samorządu terytorialnego w Polsce w 1990 roku, nie dość mocno wypracowano funkcję sekretarza i czas to zmienić.

Następnie głos zabrał poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. – Cieszy mnie to spotkanie z sekretarzami bowiem muszę przyznać, że brakowało mi spotkań ze skarbnikami i właśnie sekretarzami. Liczę, że spotkamy się jeszcze w Sejmie i zachęcam do współpracy z komisją, której jestem przewodniczącym – powiedział Andrzej Maciejewski.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia dr Cezary Trutkowski, wiceprezes zarządu FRDL zaprezentował wyniki ogólnopolskich badań na temat zarządzania rozwojem kadr samorządowych. W sumie ankiety wypełniło 1703 przedstawicieli samorządu. Ogólnie z badania wynika, że bilans 25-lecia samorządu oceniany jest przez przedstawicieli społeczności lokalnych wysoko. De facto to samorządy odpowiadają za rozwój ekonomiczny Polski. Z przeprowadzonego badania wynika jednak, że występuje brak partnerstwa między administracją centralną i samorządem.  Samorząd nie jest partnerem dla rządu, nie ufa mu się. Takie są wyniki przeprowadzonego badania. Ponadto problemem są wadliwe rozwiązania prawne. Przerost regulacji niepotrzebnie komplikuje podjęcie decyzji w samorządach – powiedział dr Cezary Trutkowski.

Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina, a zarazem przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Krajowego Kongresu Forów Sekretarzy argumentował, że kompetencje sekretarzy powinny zostać rozszerzone i wyraził nadzieję, że działania podejmowane przez administrację centralną będą szły w tym kierunku.

Pierwszego dnia kongresu odbyły się także panele dyskusyjne na temat profesjonalizacji kadr samorządowych oraz na temat roli sekretarza w zmienijącej się rzeczywistości.Więcej zdjęć w galerii oraz na naszym Facebooku.

2016-06-02 23:03:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3-4 kwietnia, Sopot, Local Trends - Samorządowy Kongres Finansowy, https://localtrends.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»