WYBORY 2024
Panu burmistrzowi to już dziękujemy...Porażki i sukcesy w wyborach samorządowych
Opracowanie przygotowane dla Fundacji Batorego przez dr. hab. Jarosława Flisa oraz dr. hab. Ireneusza Sadowskiego ma na celu przybliżenie zjawiska związków polityki ogólnopolskiej z wynikami wyborów samorządowych. W szczególności chodzi o znaczenie partii – ich tożsamości i potencjału – dla problemu zmiany władzy w bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Z obszernej analizy wynikają następujące wnioski:
- Start w wyborach urzędujących włodarzy jest kluczowym czynnikiem lokalnej polityki.
- Sejmowe partie polityczne są poważnymi graczami na lokalnych scenach politycznych; odgrywają tam nieoczywistą rolę.
- Przechyły sympatii partyjnych oddziałują na wyniki wyborów lokalnych, nie jest to jednak wpływ przemożny.
- Odwołania do lokalności wcale nie są bezwarunkowym atutem – okazują się nim jednak bez wątpienia w przypadku inkumbentów.
- Układ społecznych wyobrażeń i partyjnych tożsamości sprawia, że pretendentom zdobywającym mandat dzięki reprezentowaniu partii sejmowej opłaca się przy zabieganiu o reelekcję zmienić szyld i stworzyć własne, formalnie lokalne ugrupowanie.
- Partie sejmowe muszą być bardzo silne, by poradzić sobie samodzielnie w wyborach włodarzy – w innym wypadku kluczowa dla sukcesu jest umiejętność budowania porozumień i unikania negatywnej mobilizacji elektoratów zorientowanych na krajowe podziały ideowe.
- Wielkość gminy ma wpływ na rywalizację wyborczą, nie ma tu jednak zmian skokowych i silnego kontrastu wieś‒miasto, który można spotkać w popularnych interpretacjach.
Zachęcamy do lektury całej analizy.
Źródło: www.batory.org.pl
2024-03-07 08:58:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»