Głównym celem Konkursu jest promowanie wdrożonych w miastach rozwiązań i inwestycji, które prowadzą do sukcesywnego podnoszenia jakości życia mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi ekologicznej i z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.
Uczestnicy Konkursu mogą rywalizować w 4 kategoriach:
- Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym;
- Zielono-błękitna infrastruktura;
- Zrównoważona mobilność;
- Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i jakość powietrza.
Do Konkursu, w którym uczestnictwo nie wiąże się z żadnymi opłatami, zgłaszać się mogą gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu oraz związki międzygminne. Laureaci zostaną wyłonieni oddzielnie spośród miast poniżej, jak i powyżej 100 tysięcy mieszkańców podczas uroczystej Gali zaplanowanej na 10 października 2023 r. w Warszawie.
Warunkiem udziału w tej prestiżowej rywalizacji jest wypełnienie zgłoszenia i przesłanie go do Organizatorów za pomocą dostępnego na stronie http://eco-miasto.pl formularza online do dnia 30 czerwca 2023 r.
Decyzja o wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń do konkursu została podjęta z uwzględnieniem licznych wniosków i próśb otrzymanych od miast, które wyraziły swoje zainteresowanie udziałem w konkursie. Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki wydłużeniu terminu przyjmowania zgłoszeń, będzie zapewniona uczciwa i równa szansę wszystkim aplikującym do konkursu miastom na zaprezentowanie swoich innowacyjnych, służących zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska w miastach, rozwiązań.
Źródło: https://www.miasta.pl/