Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Miasta aprobują zmiany w prawie wodnym

Przedstawiciele związku miast zgodzili się przyjąć rządowy projekt ustawy Prawo wodne, jednak podkreślili, że rząd powinien poinformować gminy o różnych źródłach finansowania inwestycji w dziedzinie oczyszczania ścieków.

Podczas kwietniowego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich jednym z głównych tematów była kwestia redukcji w ciągu 10 lat obecności azotu i fosforu w ściekach komunalnych.

Ponad 900 mln zł na modernizację oczyszczalni

Rządowy projekt ustawy Prawo wodne wynika z dyrektyw narzuconych przez Parlament Europejski. Samorządy w Polsce będą musiały w związku z tym zmodernizować ok. 300 oczyszczalni ścieków w latach 2014-2023 i wydać na to 918 mln zł, przy czym budżet państwa nie będzie zobowiązany do przeznaczania na te cele swoich środków, ponieważ w uzasadnieniu projektu ustawy zapisano, że jest to zadanie własne gmin. – To zadanie nie jest nowe, normy i tempo wdrażania dyrektyw jest znane od 2004 roku. Biorąc pod uwagę poziom inwestycji samorządowych w gospodarkę wodno-ściekową, to te kwoty nie budzą większych emocji, ponieważ samorządy wydają na ten cel wielokrotnie więcej. Tylko, że sytuacja ta dotyczy konkretnych miejscowości i instalacji, dlatego należy zażądać od rządu programu pomocowego dla tych samorządów, które znajdują się w trudnej sytuacji – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.


Zbyt krótki termin zgłaszania wniosków o dofinansowanie
Podczas posiedzenia pozytywnie zaopiniowano także projekty rozporządzeń w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015. Samorządowcy wystosowali jednak apel do GUS, aby program badań statystycznych stopniowo dostosowywać do potrzeb zarządzania lokalnymi usługami publicznymi. Krytycznie natomiast oceniono projekt ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Wśród zgłoszonych zastrzeżeń znalazły się błędne uregulowania, takie jak niepotrzebne kontrole uprzednie, służące sprawdzeniu potencjału administracyjnego wnioskodawcy przed podpisaniem umowy o dofinansowanie czy zbyt krótki termin składania wniosków o dofinansowanie. Członkowie Zarządu zwracali uwagę na konieczność uproszczenia procedur w kolejnym okresie programowania, tak aby zarówno samo aplikowanie, jak i realizacja projektów mogła przebiegać sprawnie, bez zbędnej formalizacji.

Bezpłatne przejazdy dla osób głuchych
Zarząd pozytywnie rozpatrzył też pismo Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół, który zwrócił się do Związku o zainicjowanie wśród miast członkowskich ZMP akcji mającej na celu uchwalenie dla głuchych przyznania bezpłatnych przejazdów pojazdami lokalnego transportu zbiorowego oraz zmianę (wykreślenie dyskryminujących zapisów dotyczących konieczności należenia do Polskiego Związku Głuchych) wymaganych dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z tych uprawnień na dokumenty urzędowe – legitymację osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie o niepełnosprawności. (rp)

2014-05-23 10:29:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»