Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Lubuskie krainą zielonych technologii

Do połowy 2014 r. w województwie lubuskim ma powstać ok. 1500 km sieci szerokopasmowej. Sukces regionu to w dużej mierze rezultat determinacji jego marszałka.

Elżbieta Polak zapewnia, że do czerwca projekt Szerokopasmowego Lubuskiego, czyli budowy sieci szkieletowej pokrywającej „białe plamy” (ponad 300 miejscowości) w dostępie do internetu zostanie zakończony. Na chwilę obecną program został wykonany w 97 proc.

Innowacyjne projekty regionu

Lubuskie jest zdecydowanym liderem w budowie sieci szerokopasmowej. Ponadto województwo realizuje inne projekty związane z informatyzacją regionu, m.in. „Lubuski e-Urząd” we współpracy  z 95 jednostkami samorządu terytorialnego. Marszałek Polak zauważa, że dzięki programowi mieszkańcy oszczędzają czas na załatwienie administracyjnych formalności, poza tym zredukowane zostały kolejki w urzędach, a także koszty funkcjonowania administracji. Koszt projektu wynosi 25 mln zł. – Realizujemy również projekt „Lubuskie e-Zdrowie”, w 15 placówkach ochrony zdrowia, których organem założycielskim jest samorząd województwa. Wartość tego projektu wynosi 6 mln zł – dodaje Polak, która nie kryje, że zależy jej, aby przykład z Lubuskiego brały inne regiony. – Chcemy zarazić innych naszymi innowacjami i dlatego jako pierwsze województwo w Polsce zakończymy projekt, który gwarantuje lokalnym operatorom równy i nieodpłatny dostęp do sieci szkieletowej – zapowiada pani marszałek. – Zieloną krainą jesteśmy od wieków, bo w Lubuskiem mamy prawie 50-procentowe zalesienie, co jest niewątpliwym atutem regionu.
W nowej perspektywie funduszy europejskich obejmującej lata 2014-2020 będziemy otwierać umysły, a nie tylko drogi i budynki. Zieloną krainą już jesteśmy, a zieloną krainą nowoczesnych technologii właśnie się stajemy – deklaruje marszałek Polak.

Od zagrożenia do ewolucji
Przykład Lubuskiego dowodzi, jak długą drogą przeszli marszałkowie województw w podejściu do budowy sieci szerokopasmowych. W trakcie marcowej konferencji Sieci Szerokopasmowe w Warszawie, która zgromadziła m.in. przedstawicieli administracji centralnej i lokalnej, a także operatorów telekomunikacyjnych oraz firmy budującej sieci, jeden z panelistów zwracał uwagę, że jeszcze kilka lat temu samorządowcy podchodzili do sieci z dużym sceptycyzmem, traktowali je jako zagrożenie, element, wskutek którego będą musieli pozbawiać ludzi pracy. Natomiast dziś uważają je za element ewolucji. Z kolei minister administracji i cyfryzacji, Rafał Trzaskowski w przemówieniu inaugurującym konferencję określił budowę nowoczesnych sieci jako absolutny priorytet rządu. (rś)

2014-05-20 14:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»