Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Więcej dzieci cudzoziemców w polskich szkołach

Obecnie w ośrodkach dla cudzoziemców znajduje się 658 dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu (6-18 lat). To niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Podobnie jak dzieci polskie 2 września rozpoczną nowy rok szkolny.

Dzieci cudzoziemców objętych procedurą uchodźczą i korzystających z opieki w ośrodkach dla cudzoziemców uczęszczają do szkół zlokalizowanych w pobliżu tych placówek, a więc w Warszawie i okolicach, Podkowie Leśnej, Górze Kalwarii, Białymstoku, Lublinie, Łukowie, Czerwonym Borze (woj. podlaskie), Horbowie, Bezwoli, Grupie (k. Grudziądza) oraz Grotnikach (k. Łodzi). Największymi ośrodkami edukacyjnymi są Warszawa i okolice (236 dzieci), Łuków (96 dzieci), Grupa (79 dzieci) oraz Białystok (60 dzieci).

W ramach pomocy socjalnej Urząd do Spraw Cudzoziemców zapewnia naukę języka polskiego i podstawowe materiały niezbędne do nauki tego języka, pomoce dydaktyczne (wyprawki oraz podręczniki szkolne) dla dzieci korzystających z nauki i opieki w publicznych placówkach, szkołach podstawowych, gimnazjach lub szkołach ponadgimnazjalnych.
Od 1 stycznia 2012 r. Urząd do Spraw Cudzoziemców wyposaża w wyprawki i podręczniki również dzieci korzystające z tzw. „świadczeń prywatnych”. Przed tym terminem rodzice dzieci którzy nie korzystali z opieki w ośrodkach lecz pobierali środki finansowe na wyżywienie i zakwaterowanie we własnym zakresie nie mogli korzystać z tej formy pomocy.

W każdym z ośrodków zatrudniona jest osoba świadcząca zlecenie w zakresie nauczania języka polskiego. Zwykle są to nauczyciele szkół, do których uczęszczają cudzoziemcy. Rolą nauczyciela jest głównie nauka języka polskiego, wyrównywanie poziomu wiedzy, ale także wzajemne poznawanie odmienności kultur i obyczajów.

Ponadto każdy z ośrodków jest wyposażony w multimedialną pracownię służącą do nauki.
W wybranych placówkach działają asystenci międzykulturowi, których zadaniem jest pomoc w kontaktach między uczniami ich rodzicami a szkołą. Zazwyczaj są to cudzoziemcy wywodzący się z tego samego kręgu kulturowego co większość dzieci uczących się w danym regionie. W roku szkolnym 2012/2013 asystenci działali w ośrodkach dla cudzoziemców na warszawskim Targówku, w Lininie, Białymstoku, Łukowie oraz Lublinie. W ośrodkach dla cudzoziemców w Dębaku oraz w Grupie działają świetlice dla dzieci uchodźczych prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną.

Liczba dzieci znajdujących się w ośrodkach i uczęszczających do szkół sukcesywnie wzrastała na przestrzeni lat. Począwszy od 43 dzieci w rok szkolnym 2001/2002 (co stanowiło 10% ogółu) do 658 dzieci (dane z dnia 27.08.2013 r.) w roku szkolnym 2013/2014.

Ewa Piechota
Urząd do Spraw Cudzoziemców

2013-08-30 11:45:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»