Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Donald Tusk: Znosimy rygor oszczędnościowy dla samorządów

W przyszłym roku inwestycje unijne będzie można realizować z pominięciem art. 243 ustawy o finansach publicznych – zapewnił premier na spotkaniu z samorządowcami po dzisiejszych obradach Komisji Wspólnej.

\"\"

Premier zapowiedział zniesienie rygorów oszczędnościowych dla samorządów, które realizują inwestycje unijne. W 2014 roku będzie można finansować projekty unijne z wyłączeniem art. 243 ustawy o finansach publicznych, gdy udział środków europejskich będzie większy niż 60 proc. Dotyczy to całości kosztów inwestycji: kwalifikowanych i niekwalifikowanych.

Zielone światło dla inwestycji
Jak przekonuje Tusk, dzięki tym ustaleniom gminy nadal bez przeszkód będą mogły realizować inwestycje. – Nie możemy oczekiwać od samorządu, żeby był wielkim inwestorem, zatrzaskując drzwi. Utrzymanie rygorów oszczędnościowych w kontekście środków europejskich byłoby niewykonalne – przyznał premier.
Nowe zasady będą stosowane w odniesieniu do kończących się projektów z pierwszej perspektywy środków unijnych oraz wszystkich realizowanych w ramach drugiej perspektywy. Na razie nie wiadomo, do kiedy ma obowiązywać zniesienie rygorów. – Mamy nadzieję, że dynamika wzrostu długu samorządowego nie będzie przesadnie wpływała na sytuację finansów publicznych i że w 2016 czy 2017 roku nie będzie takiej potrzeby, aby wrócić do rygoru – powiedział Donald Tusk. – To jest druga rzecz, którą państwu proponuję po kwalifikowalności VAT-u – dodał. Zapewnił też, że strona rządowa będzie szukała takich rozwiązań, które będą optymalne zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządowego.

Konsultacje społeczne nt. środków UE
Spotkanie premiera z samorządowcami odbyło się zaraz po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na posiedzeniu uzgodniono m.in. projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Celem zmian jest podniesienie jakości usług i inwestycji, których wykonawcy wyłaniani są w trybie przetargowym. Do dalszych uzgodnień przekazano kilka projektów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, m.in. projekt Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020, projekt rozporządzenia w sprawie dofinansowania z Funduszu Pracy szkoleń pracowników objętych szczególnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy oraz projekty rozporządzeń regulujących zasady, na jakich mogą pracować w Polsce cudzoziemcy. Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski poinformował także, że we wrześniu do konsultacji społecznych trafią projekty programów operacyjnych. – Tutaj bardzo ważny jest głos strony samorządowej – zaznaczył. Ostateczne wersje programów mają być gotowe do końca tego roku. (mg)

Projety opiniowane podczas obrad Komisji Wspólnej


Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, 28 sierpnia 2013, Warszawa

2013-08-28 14:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»