Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Sławomir Broniarz: Nie możemy dopuścić do zaprzepaszczenia potencjału sześciolatków

Decyzja Premiera w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków jest zaskakująca, choć racjonalna w swojej argumentacji - informuje prezes ZNP.

\"\"Każda złotówka wydana na wychowanie przedszkolne to dobra inwestycja, mamy nadzieję, że przełoży się ona na wzrost liczby dzieci w przedszkolach.

Natomiast decyzja Premiera w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków jest, zdaniem ZNP, zaskakująca, choć racjonalna w swojej argumentacji.

Rozczarowaniem było odsunięcie wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków w roku 2010, cieszy więc, że tym razem nie jest to całkowita rezygnacja z tej reformy.

Wcześniejsza edukacja jest korzystna dla dzieci – badania potwierdzają, że dzieci, które wcześniej rozpoczynają kształcenie osiągają lepsze wyniki nauczania w kolejnych latach, jak również szybciej rozwijają kompetencje społeczne. Nie możemy dopuścić, jako społeczeństwo, do zaprzepaszczenia potencjału sześciolatków, ich dojrzałości umysłowej i emocjonalnej, stawiając ich już na starcie na gorszej pozycji w porównaniu z rówieśnikami w Europie i na świecie. Rozpoczęcie przez dzieci sześcioletnie nauki w szkole pozwala również na zwiększenie liczby miejsc w edukacji przedszkolnej dla dzieci młodszych, trzy- i czteroletnich.

ZNP od lat przekonuje o słuszności decyzji obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Jesteśmy również przekonani o tym, że zarówno szkoły, jak i nauczyciele na ten cywilizacyjny krok są w swej zdecydowanej większości przygotowani, choć niepokoić może i powinno postępujące w ostatnim czasie zjawisko likwidacji szkolnych stołówek i świetlic. Takie działania samorządów terytorialnych, jako organów prowadzących, nie pomogą przekonać rodziców do decyzji o wysłaniu sześciolatka do szkoły.

Podzielenie wprowadzania obowiązku szkolnego sześciolatków na dwa etapy ma swoje plusy i minusy. Na pewno pozwoli na uniknięcie skumulowania w jednym roku dwóch roczników uczniów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie mniejszych liczebnie oddziałów klasowych, co z kolei sprzyjać będzie lepszej, bardziej zindywidualizowanej pracy nauczycieli i korzystnie wpłynie na końcowe efekty edukacyjne uczniów. Byłoby jednak bardzo źle, gdyby rząd dalej odwlekał tę reformę.

ZNP ponownie apeluje do MEN, MAiC i MPiPS o rzetelne sprawdzenie gotowości szkół do przyjęcia dzieci sześcioletnich, tak abyśmy mieli faktyczny obraz, a nie byli "karmieni" niesprawdzonymi i nierzetelnymi informacjami o rzekomym złym stanie przygotowania szkół do wdrożenia ustawy.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP

2013-04-26 14:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»