Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Podział powiat – gmina – województwo nie sprawdza się

O kryzysie finansów JST w październikowym numerze rozmawiamy z Ryszardem Petru, przewodniczącym Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Samorządy domagają się zmian w ustawie o dochodach JST. 27 września złożyły w Sejmie obywatelski projekt podpisany przez ponad 200 tys. osób. Chcą, żeby 8 mld zł z budżetu centralnego trafiło do gmin. Czy to możliwe do zrealizowania?

\"\"– Rząd przekazujący pieniądze samorządom uważa, że daje wystarczającą kwotę, a ci, którzy te pieniądze dostają, mówią, że jest ich za mało – mówi Ryszart Petru. – Faktem jest, że w ostatnim czasie samorządy otrzymały dużo zadań i można odnieść wrażenie, że tych środków jest mniej niż zadań. Wydaje się, że na obecnym etapie rozwoju należałoby szukać rozwiązań zwiększających bazę dochodową samorządów. Fundamentalne pytanie dotyczy powiatów, mianowicie podział powiat – gmina – województwo za bardzo się nie sprawdza i właściwym byłoby przekazanie dochodów i zadań powiatowych do województwa, co zwiększyłoby bazę dochodową województwa i dałoby możliwość bardziej elastycznej formy zarządzania środkami na poziomie województwa. Wydaje mi się, że byłoby to kluczowe.


W październikowym numerze "Forum Samorządowego" podsumowujemy także akcję "Stawka większa niż 8 mld". Przedstawiciele władz lokalnych po raz drugi od 1989 roku wyszli na ulice. Z flagami swoich gmin i przy dźwiękach orkiestry przeszli do Sejmu, by złożyć ponad 200 tys. podpisów pod projektem zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Andrzej Porawski: Stawka jest w Sejmie

Tym protestacyjnym marszem zakończył się 27 września Samorządowy Kongres Oświaty. Projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przygotowały środowiska samorządowe, w odpowiedzi na przekazywanie przez państwo samorządom coraz więcej zadań bez zabezpieczenia odpowiednich środków. Autorzy projektu chcą, by do samorządów trafiało rocznie 8 mld zł więcej. Spektakularne zwieńczenie kampanii „Stawka większa niż 8 mld” było jednak tylko częścią kongresu, natomiast zdecydowana większość spotkań dotyczyła problemów polskiej szkoły. Samorządowcy uznali, że sytuacja w edukacji nabrzmiała do tego stopnia, iż wymaga natychmiastowych zmian, dlatego zamiast planowanego wcześniej Kongresu Gmin Wiejskich zwołano właśnie kongres edukacyjny. – Spotkaliśmy się tu dziś, bo żądamy lepszej oświaty. Nie jesteśmy zadowoleni z jakości nauczania w naszych szkołach. Wysiłek finansowy nie przekłada się na efekty nauczania – mówił Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak, prezes Związku Gmin Wiejskich RP.

Miesiąc w samorządzie komentuje Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska

2012-10-16 14:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»