Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Marcin Nowicki: Śląsk może stracić pozycję lidera

Śląskie i Zagłębiowskie miasta wciąż są najbardziej atrakcyjnym regionem dla inwestorów. Ale z każdym rokiem ta atrakcyjność maleje – zwraca uwagę Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

\"\"
To co przez lata było ich ogromnym atutem – tania siła robocza i doskonała sieć połączeń komunikacyjnych – powoli przestaje być mocną stroną regionu. O atrakcyjności inwestycyjnej Metropolii „Silesia” rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Podczas konferencji przedstawiono wyniki raportu dotyczącego atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych regionów Polski Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Prezentując szczegóły raportu dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej polskich województw i regionów, dyrektor Marcin Nowicki z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, nie ukrywał, że przewaga podregionu katowickiego (takie określenie występuje w danych GUS) nad innymi regionami w kraju, wciąż jest ogromna. Atuty regionu to wysoko wykwalifikowana kadra, wysokie bezrobocie, dużo terenów inwestycyjnych, mała liczba terenów chronionych i bardzo dobra sieć połączeń komunikacyjnych.

Dużym minusem metropolii, w opinii Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową jest bardzo wysoki, najwyższy w kraju, poziom wynagrodzeń i niski poziom bezpieczeństwa w miastach metropolii „Silesia”. Chodzi o wysoką przestępczość, przy bardzo niskim poziomie jej wykrywalności. Ale to, co było do tej pory atutem metropolii „Silesia”, czyli dobra jakość połączeń komunikacyjnych już wkrótce może nim nie być.

– Budowa autostrad w kraju powoduje, że inne regiony już wkrótce również będą mieć dobre połączenia – podkreślał dyrektor Marcin Nowicki. Jego zdaniem miasta metropolii „Silesia” powinny być jeszcze bardziej aktywne w poszukiwaniu nowych inwestorów. – Jeżeli tak się nie stanie, to stracicie pozycję lidera – ostrzegał. Już teraz pod względem innowacyjności podregion katowicki zajmuje 7 miejsce w kraju.

Okazuje się, że dobre atuty, to dziś za mało na przyciągnięcie inwestora. Ważne jest również jego odpowiednie potraktowanie. Heinz Pascher z Austrii, będący doradcą biznesowym, pytany o inwestorów austriackich, nie ukrywał, że wciąż musi ich uczyć cierpliwości w kontaktach z polskimi urzędnikami. Biurokracja jest wciąż piętą achillesową administracji.

Tworzenie metropolii, to dobry ruch, z punktu widzenia zwiększenia atrakcyjności danego regionu. – Nie ma silnego kraju, bez silnych metropolii – podkreślał przedstawiciel Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Odnosząc się do dyskusji dotyczącej granic i ilości przyszłych metropolii, dyrektor Nowicki podkreślał, że nie to jest istotne. Najważniejsze jest to, czy dany obszar spełnia funkcje metropolitalne. (km)

Business Hub Silesia, 29 maja 2012, Górnośląski Związek Metropolitalny

2012-06-13 10:14:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»