Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Elżbieta Bieńkowska: Polityka miejska będzie regulować sprawy związane z rozwojem miast

– Zdajemy sobie sprawę, że obecnie istnieje wiele rozwiązań prawnych, które hamują rozwój miast. Identyfikacją takich barier i propozycjami rozwiązań zajmować się będzie polityka miejska – zapowiada minister rozwoju regionalnego.

Prezentacji Założeń Krajowej Polityki Miejskiej poświęcona była konferencja „Miasta w polityce rozwoju”, która odbyła się 21 maja w Warszawie.

– Jak dotąd, brak było w polskim systemie dokumentu, który by kompleksowo regulował sprawy związane z rozwojem miast. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim samych miast – powiedziała minister Elżbieta Bieńkowska. – Dzisiejszą konferencją otwieramy oficjalnie konsultacje Założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Liczymy, że ostateczny tekst Krajowej Polityki Miejskiej będzie stanowił, po przyjęciu przez Rząd, podstawę do formułowania propozycji zmian prawnych, organizacyjnych i finansowania rozwoju ze środków publicznych w sferze rozwoju miejskiego. Założenia zawierają propozycję definicji polityki miejskiej, identyfikują wyzwania, przed jakimi stoją obszary miejskie, formułują propozycje głównych celów polityki miejskiej i zasady jej prowadzenia oraz zarys systemu jej koordynacji i wdrażania.

Projekt założeń, zarysowany dość ogólnie, pomimo wielu uwag uczestników konferencji, spotkał się z pozytywną opinią i dużym kredytem zaufania ze strony przedstawicieli samorządu. Teraz czekamy na konkretne ustalenia.

Profesor Michał Kulesza przestrzega autorów dokumentu:
– Nie może być tak, że na poziomie miasta będziemy mieli tylko wykonawstwo polityki. Samorządy muszą być podmiotem polityki miejskiej.

Według definicji podanej w Założeniach Krajowej Polityki Miejskiej krajowa polityka miejska jest celowym, ukierunkowanym terytorialnie działaniem państwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz wykorzystania potencjału miast w procesach rozwoju kraju.

Cele polityki miejskiej do 2020 roku:
  1. Podwyższenie zdolności miast do kreowania rozwoju, wzrostu i zatrudnienia
  2. Wspomaganie rozwoju obszarów problemowych (w tym niektórych obszarów wiejskich) polityki regionalnej poprzez wzmacnianie funkcji miast małych i średnich oraz przeciwdziałanie upadkowi ekonomicznemu miast
  3. Odbudowa zdolności do rozwoju poprzez rewitalizację zdegradowanych społecznie, ekonomicznie i fizycznie obszarów miejskich
  4. Wspieranie zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, w tym przeciwdziałanie zjawiskom suburbanizacji
  5. Stworzenie warunków dla skutecznego, efektywnego i partnerskiego zarządzania rozwojem na obszarach miejskich, w tym w szczególności na obszarach metropolitalnych
Konferencja rozpoczęła proces konsultacji Założeń. Uwagi do projektu Założeń można zgłaszać na adres: polityka.miejska@mrr.gov.pl

Konsultacje trwają do 6 czerwca br.

Założenia Krajowej Polityki Miejskiej (projekt z maja 2012 r.)

2012-05-22 15:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»