Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Nowoczesność i tradycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Misją Centrum Sztuki Współczesnej jest rozwój, upowszechnianie i promocja sztuki współczesnej.

\"\"

Centrum stawia na intermedialną i interdyscyplinarną formułę działania oraz międzynarodowe przedsięwzięcia.

Założenia
Celem głównym projektu było utworzenie od podstaw pierwszej po II wojnie światowej placówki służącej rozwojowi i promocji polskiej sztuki współczesnej oraz zwiększenie znaczenia Torunia jako ośrodka kulturalnego i turystycznego.

\"\"– Założeniem projektu było, aby CSW stało się miejscem prezentacji utworzonej kolekcji sztuki współczesnej, partnerem dla najważniejszych galerii i muzeów tego typu – mówi Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzecznik prasowy Centrum Sztuki Współczesnej. – Miało ono także pełnić funkcje edukacyjne, społeczne i rozrywkowe.

Realizacja

Centrum Sztuki Współczesnej powstało w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej starówki, w strefie objętej ochroną konserwatorską i archeologiczną.

– W wyniku realizacji projektu wzniesiony został pięciokondygnacyjny budynek, w tym parking podziemny – tłumaczy Katarzyna Drewnowska-Toczko. – Na parterze obiektu znalazła się galeria sztuki, sala kinowo-konferencyjna z 136 miejscami siedzącymi, zaopatrzona w kabinę projekcyjną i rzutnik multimedialny, czytelnia, specjalistyczna księgarnia oraz kawiarnia. Pierwsze i drugie piętro zajmują sale ekspozycyjne o łącznej powierzchni prawie 3,5 tys. m kw. Ostatnia kondygnacja przeznaczona została na biura oraz taras widokowy, na którym odbywają się czasowe wystawy plenerowe i wydarzenia artystyczne – dodaje rzecznik.

Pewną trudnością na etapie prac stało się zaplanowanie i uzgodnienie instalacji zabezpieczających zbiory muzealne. Na etapie realizacji obiektu, największe problemy sprawiały badania archeologiczne znalezionych w wykopie obiektów, funkcjonujących w ramach toruńskiego systemu obronnego miasta. Znalezione pozostałości okazały się magazynami amunicji. Konserwatorzy zdecydowali o wyeksponowaniu znaleziska w postaci płyty granitowej przed wejściem do Centrum.

Wnioski
Od momentu otwarcia CSW „Znaki Czasu”, które miało miejsce w 2008 roku, Centrum stało się jedną z najważniejszych instytucji wystawienniczych, dedykowanych sztuce współczesnej w Polsce.

– Dzięki nowoczesnej, intermedialnej i interdyscyplinarnej formule działania, a także międzynarodowym kooperacjom z prestiżowymi instytucjami na całym świecie, CSW stało się ważnym punktem na artystycznej mapie Europy – opowiada Katarzyna Drewnowska-Toczko. – Podczas trzech lat funkcjonowania, toruńskie Centrum zrealizowało 47 projektów wystawienniczych, dziesięć festiwali artystycznych, cztery konferencje naukowe, kilkadziesiąt wydarzeń w Kinie Centrum, a także blisko 100 warsztatów i imprez o charakterze edukacyjnym.

Agnieszka Rodak


Projekt: Projektowanie i budowa Centrum Sztuki Współczesnej Program: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego Działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury Wartość projektu: 46 442 339 zł Wartość dofinansowania z EFRR: 29 648 319,12 zł


Forum Samorządowe nr 11/60

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»