Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


PATRONAT MEDIALNY 
Forum Mieszkaniowe 2025: „Domy, które budują bezpieczeństwo”


Co piąta osoba w Polsce mieszka w warunkach niespełniających podstawowych potrzeb, a ponad jedna czwarta mieści się w kategorii tzw. „luki czynszowej” – wynajem lub zakup mieszkania przekraczają ich możliwości finansowe, a jednocześnie nie spełniają kryteriów na najem z zasobu komunalnego. Jak zapewnić wszystkim bezpieczny dom i wzmocnić odporność społeczną całego kraju? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać eksperci, decydenci, samorządowcy i praktycy rynku mieszkaniowego podczas Forum Mieszkaniowego 2025, które odbędzie się 19 listopada w Warszawie.



Tegoroczne Forum, organizowane przez Fundację Habitat for Humanity Poland, odbywa się pod hasłem: „Domy, które budują bezpieczeństwo”.

To międzysektorowa przestrzeń wymiany doświadczeń między administracją publiczną, samorządami, biznesem, środowiskiem naukowym i organizacjami społecznymi.

„Bezpieczny dom to fundament bezpiecznego społeczeństwa. Polityka mieszkaniowa to nie tylko inwestycje w budynki – to inwestycja w stabilność i odporność całego kraju” – mówi Magdalena Dul-Komosińska, prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland.

W programie znalazły się sesje poświęcone najważniejszym wyzwaniom mieszkaniowym:

  • Mieszkalnictwo dostępne cenowo jako szansa na rozwój – jak dostęp do mieszkań może stać się motorem rozwoju gospodarczego
    i społecznego.

  • Budowanie odporności mieszkaniowej i społecznej – przygotowanie państwa i społeczeństwa na kryzysy demograficzne, migracyjne
    i energetyczne.

  • Gospodarka obiegu zamkniętego w mieszkalnictwie – jak ograniczać koszty związane z mieszkaniem, wspierać grupy wrażliwe i chronić środowisko.

  • Mieszkalnictwo wspomagane i deinstytucjonalizacja usług społecznych – nowoczesne rozwiązania dla seniorów, migrantów i uchodźców, osób
    z niepełnosprawnościami i osób doświadczających bezdomności.

  • Budujemy lepsze życie: nowe życie pustostanów – jak opuszczone budynki stają się nowymi, dostępnymi mieszkaniami, jednocześnie ograniczając emisje CO2.

  • Europa wobec wyzwań społecznych i mieszkaniowych – priorytety polityki unijnej w obszarze mieszkalnictwa i włączenia społecznego.

„Pustostany to nie problem, to potencjał – jeśli je wykorzystamy, możemy zmienić tysiące historii ludzi w całym kraju” – podkreśla Mateusz Piegza, dyrektor ds. programów fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum przewiduje sesje stacjonarne oraz transmisję online z tłumaczeniem symultanicznym (polski / angielski), a uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, debatach i spotkaniach eksperckich, w tym:

  • Spotkanie Koalicji „Pustostany na Domy” – wymiana doświadczeń
    i finalizacja rekomendacji (spotkanie dedykowane dla członków Koalicji),

  • Okrągły stół Społecznych Agencji Najmu (SAN) – sieciowanie i dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie lokalnych polityk mieszkaniowych (spotkanie dedykowane dla podmiotów działających w zakresie prowadzenia SAN),

  • Prezentacje innowacyjnych projektów – od ReStore, przez partnerstwa z biznesem, po adaptacje pustostanów - w czasie otwartych sesji Forum Mieszkaniowego.

„Każde mieszkanie to nie tylko cztery ściany – to poczucie przynależności
i możliwość budowania życia dla całej rodziny” – mówi Katarzyna Przybylska, ekspertka ds. polityki mieszkaniowej.

Szczegóły wydarzenia:
Data: 19 listopada 2025 r.
Forma: stacjonarna w Warszawie z transmisją online
Języki: polski i angielski
Zgłoszenia: https://habitat.pl/fm2025/

Partnerami wydarzenia są: CAN Europe, IOM Poland, Habitat for Humanity International, Laudes Foundation, M&G, Euroclear, Polskie Stowarzyszenie Gipsu, Wienerberger.

Fundacja Habitat for Humanity Poland od ponad 30 lat działa na rzecz zapewnienia godnych, bezpiecznych i dostępnych mieszkań dla wszystkich. Wspiera osoby i rodziny w trudnej sytuacji mieszkaniowej, współpracuje
z samorządami i organizacjami społecznymi oraz promuje systemowe rozwiązania ograniczające wykluczenie mieszkaniowe w Polsce.

www.habitat.pl/fm2025

2025-11-06 20:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

10-11 czerwca, Puławy, Międzynarodowa Konferencja Gospodarcza Polska–Ukraina na temat: „Realizacja Wspólnych Projektów Inwestycyjnych z Funduszy Unijnych”, https://radio.lublin.pl/

15 czerwca, Warszawa oraz online, II edycja Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych, https://www.wolterskluwer.com/

17-18 czerwca, Jachranka, 40. Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.zgwrp.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»