Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


Olgierd Geblewicz: Jeśli PiS wygra wybory to powróci do idei podporządkowania sobie samorządów

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i prezes zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej podsumowuje na naszym portalu ubiegły rok i dzieli się prognozami na temat wyzwań stojących przed samorządami w 2019 roku.

„Troska o wspólne dobro, rozwiązywanie lokalnych problemów, szukanie i wdrażanie skutecznych działań prorozwojowych. Te zadania przyświecają samorządowcom od lat. Chcemy, by jakość życia naszych mieszkańców rosła. Niestety, mamy na to coraz mniejszy wpływ.

Nasz samorządowy głos jest marginalizowany i pomijany przez Rząd PiS przy tworzeniu prawa w Polsce. Odczuliśmy to chociażby po nowelizacji Prawa Wodnego. Tak jak ostrzegaliśmy, tak państwowa spółka Wody Polskie przez wiele miesięcy nie potrafiła rozpocząć ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i małą retencję. Za powstałe opóźnienia oskarża się jednak samorządowców, a nie niekompetencję po stronie rządowej. Utraciliśmy w regionach narzędzie do kreowania polityki ekologicznej, co dotychczas było wielkim sukcesem samorządów. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska pozwoliły na dokonanie w Polsce rewolucji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. W związku z przejęciem przez PiS kontroli nad tymi samorządowymi osobami prawnymi, ofiarą padły programy antysmogowe. Straciliśmy dwa lata na utarczki, zamiast dbać o jakość powietrza.

Za nami trudnym okres wyborów samorządowych. Pomimo licznych ataków i niekończących się manipulacji, samorząd w wielu miejscach w Polsce obronił się przed agresywną propagandą i polityką Rządu PiS. Broniliśmy wypracowywanego od lat zaufania do wspólnego dorobku, a także wizji lokalnego rozwoju. Wizji wpisującej się w potrzeby znane na miejscu, a nie na odległość, z Warszawy. Po tej kampanii, w której byliśmy tak często atakowani przez Rząd, wyzwaniem będzie nawiązanie nowej relacji i określenie nowej płaszczyzny współpracy. Dla korporacji samorządowych, dla Związku Województw RP jest to niezbędne, by nasi mieszkańcy nie odczuwali istniejących sporów. To również wyzwanie dla samego ZWRP w nowym kształcie, by zapewnić możliwość współpracy i mówienia jednym głosem pomimo różnic politycznych.

Rok 2019 pokaże jakie miejsce i w jakiej Europie ma mieć Polska. Czy będzie to silna pozycja w silnej Europie? Czy też pozycja państwa konfliktującego się ze wszystkimi w Unii, dryfującego w kierunku obrzeży, co może zakończyć się Polexitem. Jeszcze ważniejsze będą wybory krajowe, które de facto przesądzą o losie całej Polski, w tym samorządu. Nie mam cienia wątpliwości, że jeśli PiS wygra wybory to powróci do idei podporządkowania sobie samorządów i przejęcia kontroli nad ostatnimi niezależnymi mediami w Polsce. Przy dalszej centralizacji samorządu, który znamy i który wciąż cieszy się dużym zaufaniem społecznym, stanie się on atrapą. Utracimy zdolność do prawdziwego samorządzenia się lokalnych społeczności.

Pod względem merytorycznym bieżący rok to dalsze wdrażanie funduszy unijnych z perspektywy 2014-2020 oraz ocena śródokresowa Komisji Europejskiej. W wielu regionach postęp w inwestowaniu środków europejskich można ocenić bardzo wysoko, w znacznej części są one na co najmniej dobrym poziomie. Według ostatnich danych Regiony zakontraktowały ponad 62% funduszy. Z Brukseli otrzymujemy głosy o skutecznym, sprawnym, ale przede wszystkim rozważnym inwestowaniu europejskich pieniędzy. Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie dostrzegają zagrożenia utraty tych środków przez Polskie Regiony. Wierzę, że ocena śródokresowa będzie okazją do wspólnej refleksji nad efektywnym wykorzystaniem unijnego wsparcia. Fundusze udostępnione w działaniach, które nie znajdują zainteresowania i przez to nie są efektywnie wdrażane, powinny zostać przesunięte tam gdzie są potrzebne i wyczekiwane. Liczę tu na dobrą współpracę z Komisją Europejską.

W polityce europejskiej rok 2019 winien przynieść ważne decyzje dotyczące budżetu Polityki Spójności w nowym okresie programowania. Pierwsze szacunku wskazują, że środki na ten cel będą mniejsze niż w obecnej perspektywie. O ile mniejsze, to już będzie zależało od skuteczności Rządu, który odpowiada za negocjacje koperty finansowej. Jako Regiony reprezentowane przez Konwent Marszałków możemy jedynie pośrednio oddziaływać poprzez Komitet Regionów czy Parlament Europejski, co staramy się czynić. Rozpoczęliśmy więc europejską debatę, by wzmocnić rolę i efektywność Polityki Spójności. To fundament w rozwoju naszych małych ojczyzn, nasza odpowiedzialność i Polska racja stanu. Te obszary powinny być wyjęte z doczesnego sporu politycznego.

Komisja Europejska chce, by unijny budżet na lata 2021-2027 został zatwierdzony jeszcze w czasie obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Potrzebne jest zatem osiągnięcie skutecznego porozumienia przez kraje UE. Warto Polsce i Europie tego życzyć”.


2019-01-02 14:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»