Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Samorządy nie mają środków na zabezpieczenie muzeów

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa po raz kolejny zwróciła uwagę na notoryczne obarczanie jej zadaniami, na których realizację nie ma zagwarantowanych środków finansowych.

Dwa projekty: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zabezpieczenia zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ze względu na negatywne skutki finansowe dla JST zostały przez samorządowców zaopiniowane negatywnie.

- Naszym zdaniem projekt ministra kultury wygeneruje dodatkowe koszta dla muzeów prowadzonych przez samorządy, a tradycyjnie nie ma na to przeznaczonych środków, na przykład na zagwarantowanie całodobowej ochrony. Prosimy o wskazanie źródeł finansowania nowego zadania, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie zaopiniować tego projektu pozytywnie – zaapelował Marek Wójcik, dyrektor biura ZPP.

Anna Stebelska-Tomaszewska, naczelnik wydziału ds. muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tłumaczyła, że w celu zabezpieczenia zbiorów muzealnych trzeba wprowadzać stopniowo nowe normy bezpieczeństwa, które obowiązywać będą wszystkie muzea, te prowadzone przez państwo, samorządy oraz te prowadzone przez fundacje czy osoby prywatne.

- Rozumiemy, że wprowadzenie nowych zabezpieczeń wiąże się z pewnymi kosztami, ale zbiory muszą być zabezpieczone i normy bezpieczeństwa musimy podnieść, to jest konieczność. Proces ten jednak jest rozłożony na lata, tak by łatwiej było go wprowadzić – powiedziała Anna Stebelska-Tomaszewska.

Ze względu na to, że jest to dodatkowe zadanie, na które nie wskazano źródeł finansowania strona samorządowa postanowiła wydać opinie negatywną.

W przypadku projektu przygotowanego przez resort pracy obawy strony samorządowej wzbudził zapis zakładający objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym członków rad nadzorczych. Samorządowcy uważają, że może to wygenerować dodatkowe skutki finansowe. Projektodawcy uzasadniają, że objęcie składkami także członków rad nadzorczych jest spowodowane wzrostem grupy osób, które czerpią środki utrzymania wyłącznie z działalności o charakterze osobistym polegającej na nadzorowaniu działalności różnych podmiotów i instytucji.

- Idea jak w przypadku projektu ministra kultury jest szczytna i merytorycznie uzasadniona, ale my nie mamy środków na jej realizację, dlatego nasza opinia jest negatywna – powiedział Marek Wójcik.

Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP po raz kolejny zaapelował do strony rządowej, by na jednym z kolejnych posiedzeń komisji wspólnej poddano analizie kwestie dofinansowania przez rząd zadań zleconych samorządom, by problemowi temu poświęcono odrębny punkt obrad. (rp)

Posiedzenie KWRiST, 20 listopada 2013, Warszawa 

>> Pobierz projekty opiniowane listopad

2013-11-20 15:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

22 maja, Warszawa, Konferencja CyberGov Bezpieczeństwo IT w Sektorze Publicznym, https://www.cybergov.pl

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»