Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Komisja Europejska nie zakazuje procedowania w trybie in house

Zdaniem samorządowców w przedstawionym przez ministra środowiska dokumencie Komisji Europejskiej nie ma formalnego zakazu zlecania przez polskie gminy odbioru odpadów komunalnych własnym zakładom budżetowym.

\"\"Komentuj na Facebooku!





\"\"

Samorządowcy domagali się przedstawienia powyższego dokumentu od kilku miesięcy. Zdaniem strony samorządowej w nowym systemie gospodarowania odpadami powinna być możliwość zlecania odbioru odpadów komunalnych własnym zakładom budżetowym, bez konieczności przeprowadzania przetargu.

– Przyjmujemy stanowisko ministra środowiska, natomiast jednocześnie nadal podtrzymujemy swoje niezadowolenie, ponieważ w przedstawionym piśmie nie ma formalnego zakazu zlecania własnym spółkom wywozu odpadów w trybie in house – mówi Mariusz Poznański, współprzewodniczący KWRiST.

Na zastrzeżenia przedstawione przez Mariusza Poznańskiego odpowiedział Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Podkreślił on, że przez ostatnie 20 lat to właśnie samorządy sprywatyzowały rynek śmieciowy, że 60 proc. firm zajmujących się wywózką śmieci, to firmy prywatne. Zdaniem przedstawiciela ministerstwa wprowadzenie trybu in house narażałoby państwo na znaczące wydatki z tytułu odszkodowań dla firm, które nie mogłyby stanąć do przetargu na wywóz odpadów.

– Nie możemy ponosić odpowiedzialności za to, że pewne firmy nie będą miały szansy stanąć do przetargu na wywóz odpadów – mówi Stanisław Gawłowski.

Z opinią tą nie zgadzają się jednak samorządwcy.

Magdalena Młochowska, która współprzewodniczyła obradom zapowiedziała, że premier nie zamierza wprowadzać żadnych zmian systemie gospodarowania odpadami, jednak w lipcu odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie omówione jak system działa i co ewentualnie należy poprawić.

Podczas dzisiejszego posiedzenia KWRiST wszyscy zgromadzeniu uczcili symboliczną minutą ciszy zmarłego 13 stycznia prof. Michała Kuleszę. Głos zabrał Mariusz Poznański.

– Miałem przyjemność i zaszczyt współpracować z prof. Michałem Kuleszą od 1990 roku. Był on osobą w pełni oddaną służbie publicznej. Nie zdarzyło się nigdy byśmy nie uzyskali od prof. Kuleszy satysfakcjonującej odpowiedzi. Musimy wszyscy kontynuować jego dorobek i pamiętajmy, że administracja publiczna jest jedna – podkreślił przewodniczący ZGWRP. (rp)


Projekty opiniowane podczas styczniowego posiedzenia KWRiST


\"\"

\"\"

\"\"


Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 30 stycznia 2013, Warszawa

2013-01-30 14:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»