Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Czesław Tomalik: Grupa zakupowa ZGŚO coraz większa

Gmina Nysa – trzeci pod względem wielkości ośrodek na Opolszczyźnie przystępuje do Grupy zakupowej Związku Gmin Śląska Opolskiego – informuje prezes Zarządu ZGŚO.

Związek Gmin Śląska Opolskiego zrzesza obecnie 33 gminy zamieszkane przez 52% mieszkańców Opolszczyzny. ZGŚO jest dobrowolnym związkiem międzygminnym i od blisko 22 lat działa na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego gmin oraz regionu Śląska Opolskiego. Wspiera główne nurty działalności samorządów gmin: oświaty, pomocy społecznej i gospodarki komunalnej.
W sprawach mających znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego gmin Związek gromadzi, przetwarza i przekazuje informacje dla samorządów gminnych, prowadzi dla gmin działalność doradczą i szkoleniową, organizuje wymianę doświadczeń pomiędzy gminami oraz występuje do władz państwowych i samorządowych.

Od początku VI kadencji Związek prowadzi intensywne prace na rzecz zmniejszenia wydatków gmin na utrzymanie oświetlenia ulicznego i zaopatrzenie w energię elektryczną. W latach 2010-2011 Zespół Związku Gmin Śląska Opolskiego przeprowadził skuteczne negocjacje z koncernem energetycznym na temat warunków umów na utrzymanie instalacji oświetlenia ulicznego dotyczących 25 tysięcy punktów świetlnych.

W 2012 r. ogólnopolski sukces uzyskała Grupa zakupowa Związku Gmin Śląska Opolskiego w przetargu na zakup energii elektrycznej dla 47 jednostek posiadających osobowość prawną, w tym 23 gmin oraz gminnych spółek i instytucji kultury. W przedsięwzięciu dla łącznie 3.417 punktów odbioru energii elektrycznej wzięło około 250 administratorów obiektów – szkół i innych gminnych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, spółek i instytucji kultury. Wówczas łączny wolumen (zapotrzebowanie na energię elektryczną) wyniósł blisko 50 GWh, co przyczyniło się do uzyskania sukcesu na miarę ogólnopolską. Według dokumentacji przetargowej w wyniku przetargu w stosunku do dotychczas obowiązujących taryf zaoszczędzono 25,6 % środków (około 5,3 miliona złotych). Korzyści finansowe uzyskane przez poszczególne gminy stanowiły wielokrotność składek członkowskich na rzecz Związku.

Na podstawie ubiegłorocznych pozytywnych doświadczeń dla przetargu w 2013 r. powstała nowa poszerzona Grupa zakupowa Związku Gmin Śląska Opolskiego zrzeszająca 32 gminy (zarówno gminy członkowskie, jak i gminy przystępujące do Związku) w gronie 60 jednostek posiadających osobowość prawną, co oznacza odpowiednio duży wolumen (w załączeniu przesyłam wykaz Stron Porozumienia z dnia 18 grudnia 2012 r. w sprawie utworzenia Grupy zakupowej ZGŚO). Kolejne jednostki przystępują do Grupy zakupowej ZGŚO.

Warto podkreślić, że już realizacja pierwszych etapów wspólnego przedsięwzięcia, w tym inwentaryzacja umów i faktur oraz analiza stosowanych dotąd taryf, służy racjonalizacji wydatków gmin na zakup energii elektrycznej. W dniach 8 i 25 stycznia 2013 r. Związek Gmin Śląska Opolskiego zorganizował szkolenia i konsultacje przeprowadzone przez Koordynatora Grupy zakupowej ZGŚO, w których wzięli udział wyznaczeni w każdym z urzędów gminni koordynatorzy. Do Biura Związku wpływają komplety danych z gmin o zapotrzebowaniu na energię elektryczną według ustalonego jednolitego wzoru. Na ich podstawie powstanie dokumentacja wspólnego przetargu.

Czesław Tomalik, prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego

2013-01-30 16:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»