Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Dawid Kostempski: Śmieci – nasza sprawa!

„Śmieci – nasza sprawa!” – pod takim hasłem Metropolia Silesia rozpoczyna kampanię promocyjną nowych zasad gospodarki odpadami, które w całej Polsce zaczną obowiązywać od 1 lipca br.

Najważniejszym elementem kampanii będzie 6 filmów, które w prosty i przystępny sposób będą przybliżać mieszkańcom metropolii czekające ich zmiany.

– Chcemy naszym mieszkańcom pokazać co, jak i dlaczego zmieni się w systemie gospodarki odpadami. A ponieważ wprowadzane zmiany są rewolucyjne, dlatego uznaliśmy, że najlepiej będzie wyjaśnić wszystko w specjalnych edukacyjno-informacyjnych reportażach telewizyjnych – podkreśla przewodniczący GZM, Dawid Kostempski.

Bohaterami poszczególnych odcinków będą rodziny mieszkające w blokach oraz w domkach jednorodzinnych. Każda z nich dowie się, jakie zmiany je czekają i co będą musiały zrobić, by się do nich dobrze przygotować. Już po obejrzeniu pierwszego reportażu mieszkańcy dowiedzą się dlaczego od 1 lipca bieżącego roku będą musieli płacić zdecydowanie wyższe opłaty i dlaczego będą je uiszczać w swoich urzędach miejskich. Ważnym elementem nowych zasad gospodarki odpadami będą deklaracje, które będą musieli wypełnić właściciele nieruchomości. – Wyjaśnimy mieszkańcom dlaczego deklaracje są takie ważne i dlaczego musimy je wypełnić. Poradzimy jak je wypełnić i powiemy dlaczego warto przyjrzeć się zawartości swojego kosza, a co najważniejsze wytłumaczymy dlaczego czeka ich rewolucja śmieciowa – wyjaśnia jedna z autorek reportaży, Brygida Frosztęga-Kmiecik.

Metropolia Silesia jest współproducentem przygotowywanych reportaży. Ich autorkami są, wielokrotnie nagradzane na różnego rodzaju konkursach, reportażystki TVP Katowice: Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz Izolda Czmok-Nowak. Reportaże będą emitowane na antenie TVP Katowice w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 19,25 od stycznia do końca czerwca br. Wszystkie filmy po premierowej emisji zostaną przekazane miastom Metropolii Silesia. Samorządy będą mogły je wykorzystać w swoich kampaniach promocyjnych.

Mieszkańcy miast Metropolii Silesia wytwarzają rocznie około 800 tysięcy odpadów. W 2010 roku każdy z nich średnio produkował ponad 370 kilogramów śmieci rocznie. Praktycznie wszystkie z nich trafiały i nadal trafiają na wysypiska. Dziś na terenie miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego działają 2 instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, 20 sortowni, 13 kompostowni, 9 instalacji do produkcji paliw alternatywnych oraz 9 składowisk. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą już od lipca obecnego roku na wysypiska będzie można wywozić nie więcej niż 50 procent odpadów ulegających biodegradacji. W 2035 roku jeszcze mniej, bo nie więcej niż 35 procent. Za nieprzestrzeganie tych wymogów grożą nam wszystkim bardzo surowe kary.

Krzysztof Mejer
Górnośląski Związek Metropolitalny

2013-01-25 10:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»