Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

KWRiST: Nie ma odwrotu od przetargów

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdominowała debata na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

\"\"

Emilia Kołaczek, specjalista z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska przedstawiła stan wdrażania ustawy na poszczególnych szczeblach jednostek samorządu terytorialnego. Do końca czerwca bieżącego roku samorządy województw były zobowiązane do uchwalenia wojewódzkich planów gospodarki odpadami. W terminie uchwały przyjęło 7 województw. Ostatnie było województwo mazowieckie, które plan uchwaliło 22 października 2012 r.

Ministerstwo Środowiska wysłało do gmin ankiety, na podstawie których ustalało stan wdrażania ustawy. W sumie wysłano ankiety do 2479 gmin. Odesłano do ministerstwa 1818 ankiet, z czego 1705 było wypełnionych prawidłowo. Niepokój ministerstwa wzbudziło to, że ponad 60 proc. gmin nie zdecydowało jeszcze o kształcie selektywnego składowania odpadów.

Zastrzeżenia i obawy strony samorządowej w związku z nową ustawą przedstawił Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.

– Wielokrotnie w trakcie naszych rozmów, także z Ministerstwem Środowiska wskazywaliśmy na szereg zagrożeń, które widzimy w związku z przygotowaniem i wdrażaniem tej ustawy. Te zagrożenia wynikają w dużej części z niejednoznaczność przepisów ustawy, którą inaczej interpretują samorządowcy, inaczej ministerstwo, inaczej prawnicy, a jeszcze inaczej przedsiębiorcy – powiedział wiceprezydent Warszawy.

Wśród zgłoszonych problemów były między innymi trudności z określeniem ilości odpadów, obawy związane z egzekucją opłat, zwłaszcza od osób zamieszkujących sezonowo na danym terenie, a także obawa z wyegzekwowaniem wśród mieszkańców selekcji odpadów.

Nowe przepisy zobowiązują także samorządy do wyboru w drodze przetargu przedsiębiorstwa, które będzie odbierać i zagospodarowywać odpady. Strona samorządowa postulowała, by wprowadzono możliwość zlecania odbioru odpadów komunalnych przez własne zakłady budżetowe, bez konieczności przeprowadzania przetargu. Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział jednak, że nie ma możliwości, by odstąpić trybu konkurencyjnego.

– Jesteśmy szczególnie pilnowani przez Komisję Europejską w tej kwestii, a ponadto w przypadkach, w których zwracaliśmy się o opinie do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji opinie są jednoznaczne. Podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będzie wybierany w drodze przetargu i nie ma od tego odwrotu – podkreślił Piotr Woźniak.

Michał Boni, współprzewodniczący KWRiST zaproponował, by wszystkie uwagi przekazano do Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. Ustalono, że uwagi strony samorządowej i rządowej zostaną przesłane najpóźniej do 15 listopada, by podczas kolejnego posiedzenia komisji, 28 listopada, przedstawić już satysfakcjonujące obie strony rozwiązania. (rp)

Projekty opiniowane podczas posiedzenia komisji


Obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 31 października 2012, Warszawa

\"\"

\"\"

\"\"

2012-10-31 16:39:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»