Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Tomalik komentuje: Mobilizacja samorządowców. Musimy walczyć!

Od dnia 17 stycznia 2017 r. w całym kraju rozpoczęła się mobilizacja środowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy wypowiadają swoje opinie na temat wyrażonej przez lidera PiS oceny działalności gmin i proponowanej dwukadencyjności liczonej wstecz.

Szczególnie istotne są stanowiska uchwalane na spotkaniach regionalnych w ramach obecnych lub dawnych województw oraz tworzenie struktur organizacji, które mają bronić samorządu terytorialnego.  Przypomnę, że informacje o regionalnych spotkaniach, podjętych stanowiskach i powstających strukturach Ruchu Obrony Polskiej Samorządności lub Komitetu Obrony Samorządów napłynęły już ze Świętokrzyskiego, Ciechanowskiego (Mazowsze), Podlaskiego, Pomorskiego, Łódzkiego, Lubelskiego.

Podczas konferencji 31 stycznia 2017 r.  w ciechanowskim ratuszu wójtowie, burmistrz, prezydent gmin i miast powiatu ciechanowskiego przedstawili wspólne negatywne stanowisko w sprawie pomysłu wprowadzenia dwukadencyjności organów wykonawczych gmin. Podkreślali prawo dokonywania przez mieszkańców samodzielnych wyborów. Z relacji opublikowanej na stronie Urzędu Miasta wynika, że osoby uczestniczące w konferencji, to samorządowcy, którzy dopiero zaczęli pierwszą kadencję, jak również samorządowcy z długim stażem. Wszyscy wzięli udział w konferencji, podczas której przedstawili argumenty przeciwko wprowadzeniu zmian. Podkreślali, że jest to odbieranie mieszkańcom, którzy sami potrafią ocenić pracę urzędujących lokalnych władz, prawa wyboru, co podważa  zasadę suwerenności i narusza demokratyczne wartości. Samorządowcy zwracali uwagę, że nowe regulacje byłyby niekonstytucyjne, miałyby działać wstecz i pozbawić obywateli możliwości wyboru urzędujących obecnie kolejną kadencję wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Wszyscy zaznaczyli, że sprzeciwiają się działaniom rządu, które ich zdaniem zmierzają do coraz większego ograniczania samorządności w Polsce i do centralizacji władzy.

[http://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/Samorzadowcy-o-dwukadencyjnosci-organow-wykonawczych-gmin/idn:4956]

Z relacji Białystok Online dowiedzieliśmy się, że w dniu 1 lutego 2017 r. odbyło się w województwie podlaskim spotkanie przedstawicieli gmin, którzy dyskutowali o ewentualnych zmianach i wypracowali wspólne stanowisko. Negowali w nim jednoznacznie pomysł ograniczenia liczby kadencji. „Z największym niepokojem odnotowujemy coraz bardziej rosnącą falę niechęci w stosunku do osób piastujących obecnie stanowiska organów wykonawczych gmin” - rozpoczyna się stanowisko samorządowców woj. podlaskiego, którzy wystosowali je w reakcji na doniesienia o tym, że Prawo i Sprawiedliwość chce ograniczyć do dwóch kadencji rządy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
- Wydaje się może społeczeństwu, że my bronimy w ten sposób stołków, bo jesteśmy na stanowisku 2, 3 lub więcej kadencji, ale tak nie jest - mówi Mirosław Lech, wójt gminy Korycin. - My nie startujemy po to, żeby być wójtem czy burmistrzem, ale po to, żeby jako wójt czy burmistrz coś zrobić, coś po sobie zostawić.

Samorządowcy podkreślili, że od pojawienia się pomysłu zmiany ordynacji wyborczej członkowie parlamentu, a nawet rządu wysuwają obraźliwe zarzuty w stosunku do nich.

- Słowa o sitwie, słowa o układach, księstewkach są niedopuszczalne. Jeśli ktoś coś komuś zarzuca, to prosimy o podanie konkretów - dodaje Mirosław Lech. - Łatwo jest powiedzieć "złodzieje", ale w tych działaniach rządu nie ma kierowania się dobrem ludzi i przyszłością naszego kraju. Poza tym, jeśli już ograniczyć kadencję, to wszystkim, posłom też.
Inicjatywę gminnych samorządowców wsparł również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który podkreśla niekonstytucyjność zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. 
- Konstytucja RP gwarantuje każdemu obywatelowi bierne prawo wyborcze. W tym wypadku byłoby to ograniczenie tego prawa. Jest to próba zawłaszczenia pola samorządowego, które jest jednym z największych osiągnięć po roku 1989 - mówi Tadeusz Truskolaski.
Zmiany miałyby dotknąć ponad 63% wójtów, burmistrzów i prezydentów z całego kraju i ponad połowę w samym woj. podlaskim. Jednak samorządowcy podkreślają, że ponad 1/3 została wymieniona podczas ostatnich wyborów samorządowych, co ma pokazywać, że demokracja działa i jeśli dany włodarz nie wywiązuje się należycie ze swoich zadań, to mieszkańcy oceniają go przy urnach.
- To jest tak naprawdę próba ograniczenia praw wyborczych mieszkańców. Jeśli ich zdaniem dana osoba zasługuje na ponowny wybór, ponieważ realizuje koncepcję rozwoju gminy zgodnie z oczekiwaniami, to dlaczego mieszkańcy nie mieliby jej wybrać - mówi Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno, pełniący tę funkcję pierwszą kadencję.

[http://www.bialystokonline.pl/samorzadowcy-przeciwko-zmianie-ordynacji-wbrew-konstytucji-wbrew-wyborcom,artykul,96873,1,1.html]

W dniu 2 lutego 2017 r. na spotkaniu w Gdańsku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wspólnie zastanawiali się, co zrobić w obliczu ataku PiS na samorządy. Strona Gdańsk.pl w swojej relacji przypomniała, że rządząca partia chce zmiany ordynacji wyborczej oraz przygotowuje się do zmiany mapy okręgów wyborczych. Według planów PiS np. Warszawa ma być powiększona... o sprzyjające PiS-owi podwarszawskie gminy, tak by PiS mógł wygrać w stolicy wybory! Do tego dochodzi kwestia ograniczenia możliwości sprawowania najwyższych funkcji samorządowych do dwóch kadencji. Prawo w tym przypadku miałoby działać wstecz. Obok nagłośnionych wypowiedzi Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego warto odnotować głos Janusza Wróbla, burmistrza Pruszcza Gdańskiego, który wieszczył: - Pewnie będą chcieli zrobić szybsze wybory samorządowe. Za chwilę, jak sądzę, znikną powiaty, a pojawią się w ich miejsce urzędy rejonowe i przy okazji nastąpi wymiana pracowników z klucza partyjnego.

Zebrani przyjęli Apel wójtów, burmistrzów i prezydentów województwa pomorskiego z dnia 2 lutego 2017 r. W obronie wolności wyboru i niezależności społeczności lokalnych.

[http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Pomorscy-wojtowie-burmistrzowie-i-prezydenci-w-Gdansku-Bronmy-samorzadow-przed-Kaczynskim,a,69773]

Również w naszym Związku głównym tematem marcowego posiedzenia Zgromadzenia będą propozycje rządzącej partii dotyczące zmiany ordynacji wyborczej dla organów samorządu gminnego i podjęcie w tej sprawie stanowiska. We wczorajszej dyskusji głosy burmistrzów - członków Zarządu Związku zabrzmiały gorzko. To, co było dotąd zaszczytem - czyli poparcie mieszkańców wielokrotnie uzyskiwane w wyborach - jest obecnie negowane.

Warto zauważyć, że polityka kadrowa PiS wcale nie świadczy o dążeniu do dobrych efektów rządzenia, skoro w opolskim urzędzie wojewódzkim po 13 miesiącach od wyborów parlamentarnych pracuje już czwarty kolejny dyrektor generalny. Skoro, jak przypomniał w wypowiedzi dla TVN prof. Jerzy Hausner, w kontrolowanym przez rząd koncernie energetycznym Tauron po 13 miesiącach jest już czwarty prezes, a w innych podobnych koncernach jest na stanowisku przeważnie kolejny trzeci prezes. Zapewne nie chodzi o racjonalne przesłanki tych decyzji personalnych. 

Cztery lata temu brałem udział w uroczystym spotkaniu w jednym z miast w województwie opolskim. Jeszcze nikt wtedy nie przypuszczał, że PiS dojdzie do władzy i będzie robił takie rzeczy, jak podczas ostatnich kilkunastu miesięcy. Na tą miłą uroczystość na Opolszczyźnie przybył burmistrz partnerskiego miasta z Węgier, który w swoim przemówieniu wygłosił… hymn pochwalny na cześć węgierskiego premiera Viktora Orbána.

I o to tu chodzi, aby na miejsce dzisiejszych samorządowców zostali wyznaczeni (lub „wybrani”) namiestnicy rządu w Warszawie, którzy będą wiernie mu służyć. Interes mieszkańców gminy nie będzie się wtedy liczył!

zgso@zgso.org.pl 

2017-02-08

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»