Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Joanna Kuchta: Najważniejsze, to nie popaść w rutynę w pisaniu wniosków

W swojej pracy w starostwie przygotowałam 16 projektów współfinansowanych ze środków europejskich o wartości 54 mln zł – mówi laureatka konkursu Eurolider 2011.

\"\"Joanna Kuchta, kierownik Biura Rozwoju i Inicjatyw Europejskich Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu

Co oznacza dla Pani nagroda dla Eurolidera?
Nagroda Eurolidera to dla mnie ogromne wyróżnienie za dotychczasowe zaangażowanie, nobilitacja oraz motywacja do dalszej pracy na rzecz rozwoju powiatu wspólnie z moim  zespołem, z którym tworzymy zespół ludzi z pasją. Odbieram to jako wyróżnienie dla Zarządu Powiatu Inowrocławskiego i wszystkich pracowników starostwa, którzy uczestniczą w realizacji wielu projektów.

Konkurs umożliwia spotkanie ludzi, którzy chcą coś zmienić w swoim otoczeniu lokalnym, wykorzystując do tego środki unijne. Daje okazję do dzielenia się doświadczeniami z innymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, innymi potencjalnymi beneficjentami.

Samorządowiec to nie tylko urzędnik, ale przede wszystkim animator lokalny, który potrafi kreować rozwój lokalny i analizować potrzeby społeczno- gospodarcze swojej „małej ojczyzny”, skutecznie poszukując środków na ich zaspokojenie.

Ile projektów Pani zrealizowała? Który z nich był szczególnie ważny?

W pracy nad projektami unijnym jest kilka ważnych zasad. Najważniejsze jest, aby nie popaść w rutynę – nie zajmować się tylko jedną dziedziną, bo każde kolejne przedsięwzięcie staje się podobne do poprzedniego. Przyzwyczajenie się do konstruowania wniosku o dotację, w oparciu o wypracowane kilka lat wcześniej reguły, może powodować, że proponujemy mało nowoczesne rozwiązania i metody realizacji lub popełniamy błędy formalne i merytoryczne.

W swojej pracy w starostwie przygotowałam 16 projektów współfinansowanych ze środków europejskich o wartości 54 mln zł m.in. z zakresu infrastruktury drogowej, infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej, ochrony dziedzictwa kulturowego, ale również miękkie projekty dotyczące m. in. dodatkowych zajęć dla 5 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych ,ponadgimnazjalnych, szkoleń zawodowych. Nie są to wszystkie projekty, którymi się zajmuję.

Współpracuję również z organizacjami pozarządowymi przy pisaniu wniosków o dofinansowania unijne. Wspomagam także inne instytucje, moim hobby są projekty dotyczące rewitalizacji.

Od 6 lat pozyskuję środki na odnawianie zabytków sakralnych. Szczególnie bliskie są mi : Kościół Zwiastowania NMP w Inowrocławiu oraz „Kalwaria Pakoska”, druga co do wielkości w kraju, zwana „Jerozolimą Kujawską”, która jest odnawiana dzięki środkom europejskim. Chcę wykorzystywać i przekazywać innym swoje doświadczenia zarówno w zakresie aplikowania jak i zarządzania projektami.

\"\"
W projektach realizowanych przez starostwo inowrocławskie liczy się analityczne myślenie, podejście strategiczne oraz innowacyjność w zarządzaniu. Stawiamy na partnerstwo organizacyjne i finansowe – mówi laureatka konkursu.

Wszystkie projekty są dla mnie wyjątkowe, zwłaszcza odbiorcy tych projektów, dla których możemy pracować i spełniać ich marzenia oraz partnerzy, którzy wykazują zaangażowanie. Prawdziwym wyzwaniem był mój pierwszy projekt „Centrum Radiologii w Inowrocławiu” dla szpitala powiatowego.

Szczególnym projektem był zakończony w kwietniu br. program szczepienia dwunastolatek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV realizowany w partnerstwie z ośmioma samorządami z terenu powiatu. Zorganizowaliśmy bezpłatne szczepienia dla 2190 dziewczynek z roczników \'95, \'96, \'97 i \'98. Przeprowadziliśmy również kampanię społeczną na temat profilaktyki, która obejmowała całe województwo kujawsko- pomorskie. To pierwszy tego typu projekt w Polsce z wykorzystaniem środków europejskich. Jego innowacyjność została doceniona, w 2010 r.

Powiat Inowrocławski został laureatem konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”. W 2010 r. zostaliśmy uhonorowani także nagrodą „Samorządowy HIT 2010” za podnoszenie bezpieczeństwa na drogach i przebudowę blisko 100 km dróg dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków. To ewenement w skali kraju i wartość dodana pracy Powiatu Inowrocławskiego.

Dlaczego warto korzystać z środków unijnych?

Warto zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Każdy człowiek zastanawia się, co Unia Europejska może mu dać i jakie korzyści płyną z członkostwa Polski w UE. Właśnie dzięki funduszom unijnym te korzyści są widoczne, przynajmniej w wymiarze ekonomicznym.

Rezultatem projektów unijnych jest poprawa atrakcyjności inwestycyjnej, zwiększenie dostępności komunikacyjnej, zapewnienie dostępu do ochrony zdrowia i pomocy społecznej o wysokim standardzie czy choćby tworzenie nowych miejsc pracy.

Marzę o tym, by polskie doświadczenia w wykorzystaniu funduszy europejskich przekazywać innym krajom europejskim. To ogromne wyzwanie dla Polski. Mam nadzieje, że głos Polski jako lidera w pozyskiwaniu środków europejskich będzie istotny w dyskusji na temat przyszłości polityki spójności w nowej perspektywie finansowej.

rozmawiała Anna Grabowska

2011-06-05 23:21:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»