Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Adam Rapacki: Rowerem też może być bezpiecznie

Rusza program \"Budujemy miasteczka ruchu drogowego”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma do rozdania w ramach PO Infrastruktura i Środowisko 10 mln złotych.

Około 37% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi i rowerzyści. W 2010 roku rowerzyści uczestniczyli w około 4 tys. wypadków na drodze, w których łącznie zginęło 290 osób, a rannych zostało nieco ponad 3,8 tys. osób.

W niedzielę (29 maja br.) Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA wziął udział w peletonie ulicami Warszawy, inaugurując kolejną czwartą już edycję kampanii MSWiA i Komendy Głównej Policji „Rowerem bezpiecznie do celu”.

Statystyki policyjne pokazują, że najwięcej wypadków na polskich drogach z udziałem rowerzystów powodują dzieci i osoby starsze. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 456 wypadków (28,7% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 75 osób (53,6%), a 399 zostało rannych (26,3%). W co szóstym takim wypadku zginął człowiek.

Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat  spowodowały w ubiegłym roku 354 wypadki (22,3% ogółu), w wyniku których zginęło 11 osób (7,8%), a 359 osób doznało obrażeń ciała (23,6%).

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez rowerzystów w 2010 roku było, w szczególności: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych.

Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA inaugurując kolejną edycjękampanii powiedział, że najwięcej wypadków z udziałem dzieci i młodzieży do lat 14-stu, notuje się w miesiącach wiosenno – letnich. W ubiegłym roku kierujący rowerem najwięcej wypadków spowodowali w czerwcu – było to 277 osób (17,4% ogółu), w których zginęły 24 osoby (17,1%), a rannych zostało 267 osób (17,6%).

Kampania „Rowerem bezpiecznie do celu” jest skierowana głównie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Wiceminister Adam Rapacki podkreślił, że głównym jej celem jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniał także jak ważne jest uświadamianie młodym ludziom, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od ich znajomości przepisów ruchu drogowego.

Od tego roku MSWiA od tego roku realizuje projekt budowy miasteczek ruchu drogowego ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, który zakłada wybudowanie do 2012 roku 16 nowoczesnych miasteczek. Miasteczka mają być przede wszystkim miejscem rekreacji i nauki jazdy na rowerze.

Budżet projektu „Budujemy miasteczka ruchu drogowego” wyniesie 10 mln zł, z czego 8,5 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych. Umowę na realizację projektu podpisano 27 września 2010 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dokument został podpisany pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Aktualnie trwa procedura podpisywania porozumień z wojewodami na realizację projektu.

2011-05-30 06:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»