Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWE PRAWO: Koniec ze zmianami tablic rejestracyjnych samochodów

Stały numer rejestracyjny dla każdego samochodu i prerejestrację nowych pojazdów przez producentów i importerów – przewiduje projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów.

Na jutrzejszym (21 kwietnia) posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST będzie omawiany tylko jeden projekt, ale wprowadza on wiele udogodnień dla mieszkańców, a także dla urzędów publicznych.

W projekcie ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców wprowadzone zostaje m.in. odmiejscowienie procedur rejestracji i wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, możliwość korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego, brak konieczności zgłaszania zmiany adresu i ponoszenia kosztów, z tym związanych (m.in. opłaty, koszty dojazdu), obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym, prawem jazdy i polisą OC, oraz stały numer rejestracyjny w całym cyklu życia pojazdu.

Do zmian korzystnych z punktu widzenia usprawnienia procedur w administracji publicznej należy zaś na pewno prerejestracja nowych pojazdów przez producentów/importerów (brak konieczności ręcznego wpisywania przez urzędnika danych technicznych dla nowo sprzedanych pojazdów).

Do pobrania (Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego):




W tym tygodniu odbyły się już trzy posiedzenia zespołów. Wczoraj (19 kwietnia) obradował zespół ds. Edukacji. Oprócz projektów ministerialnych zespół rozpatrzył propozycję zmian w oświacie, którą przesłał Konwent Powiatu Jasielskiego.

\"\"
Gminy coraz częściej są zmuszone do zamykania szkół. Konwent powiatu Jasielskiego nalega na zmiany w ustawie o oświacie, które pozwoliłyby nie likwidować mniejszych placówek. (zdjęcie: Tim Suess)

Przedstawiciele powiatu zaproponowali by w mniejszych szkołach, które miałyby być zlikwidowane nauczyciele pracowali na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Oprócz tego burmistrzowie i wójtowie proponują zwiększenie pensum do 24 godzin, oraz nalegają na rozważenie zmiany naliczania subwencji tak, żeby była ona liczona na nauczyciela, a nie na ucznia.

– Gminy coraz więcej dopłacają do oświaty. Żeby nie powodować niepokojów społecznych utrzymywane są szkoły w których uczy się po 50 i mniej uczniów. W gminie Jasło na jednego nauczyciela przypada średnio 8,7 dzieci, a są szkoły i całe gminy gdzie ten współczynnik sięga 5 – uzasadnia propozycje Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło. Jego zdaniem ministerstwo powinno przede wszystkim rozważyć propozycje zmierzające do niestosowania w małych szkołach Karty Nauczyciela. (ag)

Do pobrania (Zespół ds. Edukacji):




Jutro (21 kwietnia) odbędzie się też posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia. Publikujemy uwagi, które przesłał do Komisji Wspólnej starosta Bielski Andrzej Płonka. Wśród uwag znalazł się postulat przywrócenia rejestru pielęgniarek posiadających dodatkowe kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby medycyny pracy.

Do pobrania (Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej):


2011-04-20 15:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»