Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Roman Fedak: Statystyka wspomaga rozwój gmin

Nadal brakuje informacji statystycznych szczegółowo opisujących najmniejsze jednostki terytorialne. Z drugiej strony, z udostępnionych informacji JST często nie chcą lub nie potrafią właściwie korzystać.

Przedstawiciele urzędów statystycznych i samorządowcy dostrzegają potrzebę doskonalenia metod badawczych i narzędzi informatycznych, dzięki którym oficjalne dane będą bardziej dostępne i użyteczne dla władz lokalnych.

\"\"– Oferta, którą statystyka publiczna może przedstawić samorządom, to nie tylko różnego rodzaju publikacje i opracowania, w tym większość w formie internetowej, ale również zasoby banków danych regionalnych i dziedzinowych baz danych – mówi Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze.

Jakie informacje statystyczne są szczególnie potrzebne samorządom? – Samorządowcy zgłaszają zapotrzebowanie na dane dotyczące zagadnień społeczno-gospodarczych na jak najniższym poziomie podziału terytorialnego jednostek samorządowych – mówi Fedak. – Obecnie brak informacji dotyczących np. stopy bezrobocia na poziomie gminy czy handlu zagranicznego na poziomie regionu. Takie wskaźniki potrzebne są władzom lokalnym do budowania wszelkiego rodzaju strategii rozwoju regionalnego i strategii dziedzinowych. Urzędy statystyczne są w stanie takie dane opracować.

Postulat potwierdza Jadwiga Brzuchowska, kierownik Działu Systemu Informacji Przestrzennej w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. – Bazy danych wymagają integracji i standaryzacji. Minęły już czasy, gdy dane statystyczne opracowywane były na poziomie miast. W tej chwili istnieje możliwość opracowania informacji z dokładnością co do punktu adresowego. Samorządy potrzebują danych o jak najmniejszych jednostkach terytorialnych, dotyczących specjalistycznych zagadnień. Niestety, jeśli duże miasto potrzebuje badań migracji wewnątrz dzielnic, musi takie zadanie zlecić wewnętrznej firmie.

Jednym z postulatów samorządowców podczas wrocławskiej konferencji „Statystyka publiczna w służbie samorządu terytorialnego” było wzbogacenie bazach danych o szczegółowe informacje, np. dotyczące kwestii przejazdów do pracy między gminami. Podczas konferencji zaprezentowane zostało pilotażowe opracowanie na ten temat przygotowane na podstawie danych podatkowych.

Zdaniem Romana Fedaka, problemem sprawiającym, że dane statystyczne często nie są właściwie spożytkowane jest brak umiejętności i chęci ich wykorzystywania przez samorządowców. Z myślą o wójtach i burmistrzach opublikowano „Statystyczne Vademecum Samorządowe” – opis polskich JST, zawierający wskazówki, jak ustalić kierunki rozwoju na danym terenie na podstawie informacji statystycznych.

Z punktu widzenia samorządowców bardzo ważnym problemem w kwestii statystyk publicznych jest wiarygodność tych rejestrów. – Brak precyzji w danych statystycznych wynika z tego, że często ludzie mieszkają w danym mieście, a się w nim nie meldują – podsumowuje Jadwiga Brzuchowska. – Zniesienie obowiązku meldunkowego jeszcze pogłębi ten problem – z jednej strony da to obywatelom pewną wolność, a z drugiej – sprawi kłopot władzom lokalnym. Aby samorządy mogły realizować swoje zadania: zapewniać mieszkańcom szkoły i organizować dla nich wybory, potrzebna jest informacja, gdzie ci ludzie rzeczywiście są. (abg)

Konferencja „Statystyka publiczna w służbie samorządu terytorialnego”, 7-8 marca 2011, Wrocław

2011-04-08 15:21:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»