Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Janusz Kuklok: Bezpieczeństwa w mieście pilnują obywatelskie patrole

Władze Siemianowic Śląskich zdecydowały się na utworzenie patroli obywatelskich w ramach programu „Razem Bezpiecznej”. Patrole złożone z bezrobotnych dbają o bezpieczeństwo w wybranych rejonach miasta.

Jest to pilotażowa inicjatywa miasta, w którą wspólnie zaangażowały się: Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Miejska Policji oraz Urząd Miasta. Zakłada on utworzenie patroli złożonych z bezrobotnych, którzy będą dbać o bezpieczeństwo w wybranych rejonach miasta i współpracować z policjantami i strażnikami miejskimi. Powiatowy Urząd Pracy wytypował kilkadziesiąt osób bezrobotnych i w końcowej fazie do szkolenia przystąpiło siedmiu chętnych.

Stworzyliśmy dwa patrole (3 i 4 osobowy), Urząd Miasta w ramach robót publicznych podpisał z nimi umowy o pracę oraz dodatkowo ubezpieczył od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo korzystają z półgodzinnej przerwy, jak również mają prawo do urlopu. W grudniu ub. r. patrole wyruszyły w najbardziej niebezpieczny rejon miasta. Obecnie zabezpieczone na ten cel pieniądze z Powiatowego Urzędu Pracy pozwalają na kontynuowanie programu aż do maja 2011 roku. Głównym zadaniem patroli obywatelskich jest szybkie reagowanie poprzez telefoniczne zgłoszenie dyżurnemu Policji, Straży Miejskiej lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zauważonych przypadkach wandalizmu, próbach kradzieży, włamań. Aktualnie, w okresie zimowym zgłaszają interwencje dotyczące wiszących sopli, nawisów śnieżnych na dachach, nieodśnieżonych chodnikach, które przesyłane są administratorom budynków.

Patrolom obywatelskim nie wolno legitymować i zatrzymywać osób postronnych, oraz brać czynnego udziału w konfliktach, sprzeczkach lub bójkach – szybkie zgłoszenie telefoniczne to ich cel. Koszty programu były minimalne, ograniczyły się do zakupu przez Urząd Miasta ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, kamizelek odblaskowych, telefonów komórkowych i latarek, natomiast Powiatowy Urząd Pracy opłaca wynagrodzenie tych osób w wysokości 1540 zł brutto. Współpracująca w tym programie Komenda Miejska Policji za darmo przeszkoliła bezrobotnych w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zachowania i reagowania.

Odbiór społeczny Patroli Obywatelskich jest pozytywny. Mieszkańcy i okoliczni właściciele sklepów sami chętnie rozmawiają z patrolami, zgłaszają im drobne prośby lub zapytania. Przewiduje się zwiększenie patroli i skierowanie ich w inne rejony miasta, w miarę posiadanych środków PUP.
Janusz Kuklok
z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

2011-02-11 15:37:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»