Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jan Anysz: Korytarze przesyłowe mogą być sprzeczne z Konstytucją

Obawiamy się, że w proponowanych regulacjach może dojść do naruszenia zasady równości stron stosunków cywilnoprawnych – mówi prezesTRI \"Prolinea\", o założeniach do ustawy o korytarzach przesyłowych.

Nowa specustawa ma rozwiązać problemy inwestycji w infrastrukturę liniową: wodociągi, linie energetyczne, kanalizację. Do tej pory proces uzyskania pozwolenia na budowę i prawa do wejścia na działkę w celu wykonania prac inwestycyjnych mógł trwać latami.

Na podstawie proponowanych rozwiązań wniosek przedsiębiorstwa energetycznego, o ustanowieniu korytarza będzie rozpatrywał starosta gminy lub wojewoda. Z chwilą ustanowienia takiego korytarza wszystkie tereny, przez które będzie on przebiegał, zostaną z mocy prawa obciążone służebnością przesyłu, czyli zobowiązaniem właściciela działki do udostępnienia inwestorowi terenu do budowy i modernizacji. Właściciel gruntu otrzyma za to odszkodowanie.

Ustawa ma skończyć też problem sporów dotyczących samowolnego zajęcia czyjejś działki w latach PRL-u. Podobnie jak dla obecnych inwestycji przewiduje się odszkodowanie na podstawie zaprojektowanego algorytmu.

Uwagi do projektu mają zarówno samorządowcy jak i część przedsiębiorców. Ustawa przewiduje, że z chwilą wydania zgody na inwestycję w jej obszarze firmy realizujące inwestycje nie będą musiały pytać o zgodę na zajęcie czyjejś działki i wjazd na nią, w tym ciężkim sprzętem, ani płacić za jej zajęcie i użytkowanie.

Dotyczy to też działek należących do gminy, oraz pasów drogowych, które firma będzie mogła zająć nie płacąc gminie odszkodowania. Projekt rodzi więc określone skutki finansowe dla samorządów, które jednak nie zostały policzone.

– Z tego powodu odmawiamy w ogóle opiniowania tego projektu, ale cały projekt jest w ogóle absurdalny. Rozumiemy potrzebę lepszego uregulowania kwestii prowadzenia inwestycji liniowych, ale fundowanie nam nowych specustaw nie jest sposobem rozwiązania problemu ułomnego prawa – mówi Marek Wójcik.

Podobnego zdania jest Jan Anysz, prezes Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury "Prolinea".
\"\"– Generalnie cieszy nas fakt przystąpienia do opracowania przepisów ułatwiających realizację inwestycji infrastrukturalnych, bowiem dotychczas obowiązujące regulacje prawne utrudniały bądź nawet uniemożliwiały realizację niezmiernie istotnych dla gospodarki inwestycji infrastrukturalnych, w tym celu publicznego – mówi prezes "Prolinea".

Proponowane zmiany legislacyjne budzą jednak sporo wątpliwości wśród członków Towarzystwa. Co do niektórych z proponowanych zapisów istnieje obawa, że mogą być sprzeczne z Konstytucją.

– TRI „ProLinea” stoi na stanowisku kompleksowej, całościowej regulacji, a nie tylko na ograniczeniu praw rzeczowych. Obawiamy się, że w proponowanych regulacjach może dojść do naruszenia zasady równości stron stosunków cywilnoprawnych, co może w praktyce przynieść negatywne skutki. Obawy budzi m.in. regulowanie wszystkich spraw tylko decyzją administracyjną oraz niejasne zapisy dotyczące wyceny wartości nieruchomości – mówi Anysz. (ag)

Do pobrania:

Projekt założeń do ustawy o korytarzach przesyłowych

Opinia TRI "Prolinea"

2010-12-20 06:51:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»