Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Tomasz Bystroński: Gminy objęte programem Natura 2000 potrzebują subwencji

Postulujemy aby gminy, których tereny w dużej mierze są pokryte obszarami chronionymi otrzymywały specjalną subwencję nazwaną przez nas ekologiczną - mówi członek zarządu Związku Gmin Wiejskich.

Rozpoczynamy publikowanie podsumowań roku, które zbieramy lub otrzymujemy od samorządowców z całej Polski. Zachęcamu do lektury i przesyłania własnych refleksji.

Rok 2010

Na plus. Z mojej perpektywy najważniejszym pozytywnym wydarzeniem ubiegłego roku były uzgodnienia Kongresu Gmin Wiejskich oraz udział w nim prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. To pierwszy raz kiedy głowa państwa odwiedziła nasz kongres i mamy nadzieje, że jest to symbol docenienia polskiej samorządności. Przyjęte ma kongresie stanowiska i konkretne propozycje rozwiązań m.in.w kwestiach finansów i szkolnictwa są wyrazem naszej troski o najważniejsze dziedziny samorządu gminnego.

Oczywiście bardzo ważnym wydarzeniem są też wybory samorządowe. Mam nadzieje, że we wszystkich gminach wybierzemy rzeczywiście najlepszych kandydatów.

Na minus. Brak rozwiązania problemów gmin objętych programem Natura 2000. Postulujemy aby gminy, których tereny w dużej mierze są pokryte obszarami chronionymi, otrzymywały specjalną subwencję nazwaną przez nas ekologiczną.

Zauważamy, że na innych terenach rząd tworzy specjalne strefy ekonomiczne dopłacając w istocie do inwestycji na terenach gmin objętych wspomnianymi strefami. Skoro tak, to naszym zdaniem zachodzi tu nierówne traktowanie podmiotów jakimi są gminy. Tereny chronione wykluczają nas z możliwości lokalizacji specjalnej strefy i możliwości dodatkowych dochodów w postaci wpływów z podatków. Dlatego domagamy się dla tych poszkodowanych subwencji.

Innym negatywnym aspektem, który uwidocznił się także w tym roku są ciągłe zmiany w prawie. Weszła w życie nowa ustawa o finansach, ktorej część pzepisów zostanie wdrożona już w przyszłym roku. Ze względu na okres wyborczy jest to niezwykle niekorzystne. Skomplikowaną materię uchwalania budżetu na nowych zasadach będą musiały przeprowadzić nowo wybrane rady gmin.

Moim zdaniem. Szczególnie doceniamy wprowadzoną w tym roku możliwość inwestowania w infrastrukturę służącą zapewnienie internetu szerokopasmowego w gminach. Dzięki temu na terenie gminy Nowosolna powstało 21 km światłowodu. W tej chwili jesteśmy na etapie wyboru operatora.

2010-12-06 07:06:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»