Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jan Ponulak: Trzeba dokończyć reformę administracji

Dwudziestolecie samorządu stało się przyczynkiem do dyskusji o roli samorządu w życiu społecznym i gospodarczym miast i gmin, a także analizą potrzeby unowocześniania i doprecyzowania swobody działania samorządów.

Samorządowcy postulowali dokończenie reformy administracyjnej. Konieczne jest ustalenie zakresu możliwości działania samorządów, gdyż ustawa o samorządzie gminnym mówi o kompetencjach na rzecz gminy i konieczności zaspokajania potrzeb jej mieszkańców, a z drugiej strony ustawy finansowe przewidują, że w działaniach z wykorzystaniem środków publicznych musi być podstawa prawna, co wskazuje na jej sprzeczność. Konieczne jest także właściwe określenie standardów świadczenia usług publicznych – na co zwracają uwagę prezydenci i burmistrzowie, zwiększenia wydajności systemu finansowania oraz zwiększenia aktywności obywatelskiej mieszkańców.

Jest już czas na dokończenie reformy administracyjnej województw, samorządy na tym szczeblu są już w pełni dojrzałe i gotowe na przyjęcie wszelkich zadań merytorycznych o charakterze regionalnym. Konieczne jest także wzmocnienie koordynacyjnej roli władz regionalnych, a także stworzenie odpowiednich mechanizmów koordynacyjnych zapewniających komplementarność między strategiami krajowymi, regionalnymi oraz lokalnymi.

Ostatnie tragiczne powodzie i zniszczenia potwierdziły konieczność utworzenia tzw. specjalnej subwencji ekologicznej wspierającej tereny, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmów oraz skutków klęsk żywiołowych. Utworzenie takiego samorządowego funduszu solidarnościowego pomogłoby wielu biedniejszym samorządom wspierać mieszkańców oraz przeznaczać środki finansowe na remonty obiektów publicznych.

Zdaniem przedstawicieli korporacji samorządowych, mimo udanych reform ustrojowych konieczne jest dalsze wzmocnienie podstaw majątkowych samorządów oraz znaczna decentralizacja dysponowania środkami publicznymi. Chyba nastał już czas przyznania powiatom władztwa podatkowego oraz wprowadzenia monokratycznego organu wykonawczego na wzór wójtów, burmistrzów i prezydentów w gminach.

W dalszym ciągu zdaniem samorządowców niektóre resorty, jak ministerstwa edukacji, finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji zbyt często wkraczają w kompetencje władz samorządowych. Dotyczy to także organów nadzoru, jakimi są m.in. samorządowe kolegia odwoławcze, regionalne izby obrachunkowe, wojewodowie czy też sądy administracyjne.

Brakuje także silnej instytucji reprezentującej interesy administracji samorządowej w kontaktach z władzami szczebla krajowego – w dalszym ciągu widoczne jest dążenie administracji rządowej do centralizacji państwa. Przez 20 lat samorząd stał się stałym elementem państwa.

Postulowane przez różne szczeble samorządowe zmiany powinny stać się nowym motorem sprawczym w wykorzystaniu powstałego w minionym 20-leciu potencjału gospodarczego a także ludzkiego – czy obecny rząd i parlament wykorzystają tę szansę – czas pokaże.
Jan Ponulak
janponulak@wp.eu

2010-11-05 12:43:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»