Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grzegorz Wójkowski: Na Śląsku najlepszy jest Radzionków

Brak uchwał rady i zarządzeń wójta, puste zakładki i nieaktualne informacje to wciąż bolączki Biuletynów Informacji Publicznej polskich gmin. Jest jednak sporo lepiej niż dwa lata temu - kiedy robiono pierwsze badania.

W poprzednim monitoringu Biuletynów Informacji Publicznej, prowadzonym na Śląsku przez stowarzyszenie Bonafides najlepsze były Gliwice, które uzyskały 81% punktów możliwych do zdobycia.

Obecnie najlepsze strony BIP w tym Radzionków, Tychy, i Katowice uzyskały prawie 100% wynik, a Gliwice (89%) zajęły dopiero trzynaste miejsce. Tak więc, choć gliwicki biuletyn uległ w tym czasie niewielkiej poprawie, to pozytywne zmiany w innych gminach były dużo większe i dlatego Gliwice znalazły się poza pierwszą dziesiątką.

- Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat spora część urzędów gmin i miast z woj. śląskiego wykonała naprawdę bardzo dużą pracę, dzięki czemu strony BIP, które prowadzą, posiadają bogaty zbiór informacji publicznych, do tego są znacznie bardziej przejrzyste i przyjazne dla użytkowników - komentuje Grzegorz Wójkowski, ze Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Bonafides.

- Nadal jednak jest bardzo duża liczba jednostek, które ignorują ustawowy obowiązek i prowadzą strony BIP, które są bardzo nieprzejrzyste i nieprzyjazne dla potencjalnych klientów, a do tego nie zawierają większości niezbędnych informacji - dodaje Wójkowski.

Najmniej przejrzystym urzędem w całym monitoringu została Świnna, która publikuje w BIP jedynie 35% sprawdzanych podczas badania informacji (2 lata temu było to 41%). Jest to jedna z siedmiu gmin, które nie udostępniają wszystkich uchwał rady (w zakładce z uchwałami z 2010 r. pojawiają się nazwy trzech uchwał, po kliknięciu w każdą z nich „przechodzi się” do pustej strony).

Innym przykładem złej praktyki znalezionej w tym BIP jest zakładka dotycząca naboru na stanowiska urzędnicze. Znajduje się w niej jedna informacja o konkursie z 2006 r., która, jak wynika z rejestru zmian, została wstawiona do BIP... w październiku 2009 r.

Przedostatnią gminą w całym zestawieniu został Koniecpol, który także uzyskał słabszy wynik, niż w poprzednim monitoringu (obecnie 36%, w 2008 r. 38%). W tym BIP również można znaleźć wiele negatywnych praktyk udostępniania informacji. Dla przykładu najbardziej aktualne uchwały pochodzą z 2008 r., najbardziej aktualne oświadczenia majątkowe radnych dotyczą 2007 r., a w zakładce „Budżet” można znaleźć jedynie uchwały budżetowe na lata 2003 i 2009 (nie ma budżetu z 2010 r., ani z lat 2004-2008).

Innym często spotykanym problemem jest brak aktualizacji danych i zostawianie na stronie już dawno nieaktualnych dokumentów. Najczęściej można spotkać zakładki nieaktualizowane przez kilka – kilkanaście miesięcy, ale zdarzają się także takie BIP, gdzie znajdują się foldery, w których najświeższe informacje są z lat 2005-2006, a nawet z 2002 r.
Poniżej kilka przykładów:

- w Niegowej, w zakładce „Protokoły”, umieszczone są trzy protokoły z posiedzeń rady, wszystkie z 2006 r.,
- w Mysłowicach opublikowane są protokoły z prac komisji z lat 2005-2006,
- w Rajczy w zakładce „Zarządzenia” jest jeden dokument z 2009 r. i kilkanaście z lat 2003 – 2005,
- w Kamienicy Polskiej ogłoszenia o udzielonej pomocy publicznej dostępne są tylko z lat 2002-2003,
- w Siemianowice Śląskich, w zakładce „Pomoc publiczna”, informacja o pomocy publikowana była do 2005 r., brak jest danych z lat 2006 – 2010,
- w Ustroniu i Chybiu w dalszym ciągu (podobnie jak w czasie poprzedniego badania) najbardziej aktualne informacje na temat kontroli przeprowadzanych w urzędzie pochodzą z 2004 r. (ag) www.bonafides.pl

2010-09-05 23:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»