Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Czesław Tomalik: O skuteczności nowelizacji ustawy oświatowej rozstrzygną sądy

Gmina określi ile bezpłatnych godzin zapewni w publicznym przedszkolu. Za dłuższy pobyt i wyżywienie dziecka rada gminy ustali opłaty – Sejm poprawił ustawę o systemie oświaty.

Coraz szerszego rozgłosu nabiera problem pobierania przez gminy opłat za pobyt dziecka w publicznym przedszkolu. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego biura regionalne zamierzają wysyłać do gmin żądania zmian w uchwałach rad gmin dotyczących wysokości wspomnianych opłat. W razie niespełnienia żądań będą wysyłane skargi do sądów administracyjnych.

Problem wynika z błędu w ustawie o systemie oświaty, która wprawdzie pozwalała na pobieranie przez gminy opłat za przedszkole, ale niejasności przepisów spowodowały, że sądy administracyjne unieważniają zaskarżone uchwały rad. (w majowym numerze Forum Samorządowego pisaliśmy o Nowej Soli, której uchwała została zakwestionowana już czterokrotnie).

– W liście do sejmowej komisji edukacji, zarząd Związku Gmin Śląska Opolskiego, zwrócił uwagę na ryzyko powtórzenia błędu w ustawie o systemie oświaty oraz potrzebę zrekompensowania gminom strat poniesionych w wyniku ustawowego błędu – informuje Czesław Tomalik, prezes zarządu ZGŚO.

8 lipca sejm odpowiadając na apele samorządowców i Związku Nauczycielstwa Polskiego uchwalił jednogłośnie komisyjny projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który w zamyśle posłów ma rozwiązać problem pobierania opłat za przedszkola i doprecyzować najbardziej krytykowane zapisy.

– Mamy nadzieje, że nowelizacja okaże się skuteczna. Ostateczna weryfikacja nowych przepisów nastąpi jednak dopiero przed sądami administracyjnymi, a biorąc pod uwagę dotychczasowe wyroki jesteśmy pełni obaw – mówi Czesław Tomalik.

Kluczowe artykuły ustawy mówią, że to gmina ustali liczbę godzin, w trakcie których realizowana będzie bezpłatna podstawa programowa, a za nadgodziny i wyżywienie będą pobierane opłaty. Art 6. znowelizowanej ustawy mówi, iż przedszkolem publicznym jest przedszkole, które: (...) zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie.

W Art. 14. czytamy, że wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, oraz za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach ustala rada gminy.

– Szkoda, że posłowie nie zdecydowali się na jednoznaczne określenie bezpłatnej liczy godzin dla wszystkich przedszkoli publicznych – komentuje Czesław Tomalik.

Ani posłowie, ani rząd nie odnieśli się do apelu ZGŚO o rozważenie rekompensat dla gmin, które odniosły straty finansowe z powodu błędów w ustawie. Nowelizacją zajmie się teraz senat. (ag)

Do pobrania:

List zarządu ZGŚO do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP

Załącznik do listu ZGŚO z zestawieniem stanu obecnego przepisów oświatowych, propozycji komisji sejmowej i zmian zaproponowanych przez zarząd ZGŚO

Stanowisko rządu w sprawie projektu nowelizacji

Druk sejmowy 3174

Druk sejmowy 3174 A

2010-07-12 07:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»