Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Ryszard Grobelny: Gminy nie otrzymały planów ochrony przeciwpowodziowej

Powódź się skończyła czas wyciągnąć wnioski i zaproponować rozwiązania – uważają samorządowcy i dodają, że niestety nie odrobiliśmy lekcji, jaką dała nam klęska z 1997 roku.

W wielu gminach nadal trwa sprzątanie po zniszczeniach powodzi, a w sejmie pojawiły się pierwsze projekty, które mają zminimalizować skutki przyszłych powodzi.

Obradujący w Sopocie zarząd Związku Miast Polskich przypomina, że podobna atmosfera zapanowała po powodzi 1997 roku. Prawo wodne, które uwzględniało tragiczną powódź 1997 roku powołało do życia (na bazie instytucji istniejących już wcześniej) nową administrację specjalną: krajowy i regionalne zarządy gospodarki wodnej.

Jak zauważyli zebrani art. 79. Prawa wodnego stanowi wyraźnie, że ochronę przed powodzią prowadzi się zgodnie z planami ochrony przeciwpowodziowej na obszarze kraju, a także planami ochrony przeciwpowodziowej regionu wodnego. Plany te miałyby być uwzględniane w dokumentach planistycznych samorządów.

Odpowiedni paragraf mówi, że podstawą do uwzględniania w strategiach i planach regionalnych, a przede wszystkim w gminnych studiach i planach zagospodarowania przestrzennego są ustalenia planów ochrony przeciwpowodziowej regionu wodnego.
– Do dziś żadna gmina w Polsce nie otrzymała wymaganych prawem dokumentów, które umożliwiłyby jej planowanie ochrony przeciwpowodziowej – alarmuje Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.

Samorządowcy odnieśli się też do proponowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. i uznali, że jest ona pilnie potrzebna, ale jej zakres jest niewystarczający.

Projekt odnosi się głównie do osób poszkodowanych, zniszczonych przez powódź mieszkań, przedsiębiorców, którzy ponieśli szkody oraz dróg krajowych. Tymczasem wiadomo, że zniszczenia nastąpiły głównie w infrastrukturze lokalnej i regionalnej. W tej sytuacji niewielkie zmiany dot. lokali socjalnych (art. 26), rezerwy subwencji ogólnej dla JST (art. 32-33) oraz PROW (art. 38) są nieadekwatne w stosunku do potrzeb.

– Kwestią o zasadniczym znaczeniu powinno być wprowadzenie zerowej stawki VAT dla JST od wszystkich inwestycji związanych z odbudową lub modernizacją zniszczonej przez powódź infrastruktury lokalnej i regionalnej – napisali samorządowcy. (ag)

Do pobrania:

2010-07-05 07:15:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»