Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WYDARZENIE 
Jak samorządowcy mogą racjonalnie gospodarować jeziorami


W Olsztynie odbyła się ogólnopolska konferencja „Ustawa o Rybactwie Śródlądowym i Jej Wpływ na Eksploatację i Degradację Polskich Jezior – Skutki Oddziaływania na Środowisko i Gospodarkę, w Tym Branżę Turystyczną, w Gminach z Zasobami Wodnymi”.

Jednym z bogactw naturalnych w województwie warmińsko-mazurskim są jeziora (ponad 3 tys. akwenów), dlatego utrzymanie wysokiej jakości środowiska naturalnego jest od lat priorytetem władz samorządowych.

W rozmowach o racjonalnym gospodarowaniu wód śródlądowych uczestniczyli posłowie, samorządowcy, przedstawiciele wód polskich, członkowie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (z województwa oraz kraju), przedstawiciele instytucji współpracujących z WRDS, przedstawiciele środowiska wędkarskiego i rybackiego oraz świata nauki.

Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji wypracowali wnioski i rekomendacje dotyczące niezbędnych zmian w kierunku zwiększenia jakości zarządzania zasobami wód śródlądowych:
1) Należy uporządkować kompetencje organów odpowiedzialnych za prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w celu usprawnienia procesu zrównoważonego gospodarowania zasobami jezior, uwzględniając wartość, jakim są zasoby naturalne wód śródlądowych dla środowiska i gospodarki (głównie turystyki).
2) Konieczne jest zwiększenie monitoringu stanu jezior, w tym większego włączenia w ten proces środowisk naukowo-badawczych oraz odpowiednich służb, zwiększając ich zasoby i kompetencje.
3) W proces zarządzania i użytkowania jezior powinni być w znacznie większym stopniu niż dotychczas włączeni partnerzy lokalni, w tym samorządy i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy. Pozwoli to na większą dbałość o dobro wspólne, jakim są wody śródlądowe wraz z przyległymi terenami. Określi możliwość najlepszego wykorzystania zasobów naturalnych dla rozwoju społeczności lokalnych, racjonalnej turystyki, uwzględniając przy tym zasady ochrony środowiska.
4) Konieczność prowadzenia dialogu, partnerskiej współpracy i większej informacji o poszczególnych podmiotach i ich działalności, w tym ich promocji.

Główne postulaty zostaną następnie przekazane właściwym instytucjom - przede wszystkim Radzie Dialogu Społecznego oraz administracji rządowej.

Źródło: https://www.warmia.mazury.pl/

2021-10-14 08:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»