Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Grażyna Kopińska: W prasie lokalnej brakuje krytyki samorządów

W mniejszych gminach rzadko możemy zaobserwować ważny element kontrolny, który przeciwdziała korupcji, jakim jest krytyczna, niezależna prasa - uważa dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego

Choć z reguły samorządy wypadają zdecydowanie lepiej w badaniach dotyczących skali korupcji niż administracja centralna, to negatywne zjawiska występują także na szczeblu samorządowym. Władze lokalne są jednak postrzegane przez obywateli jako mniej podatne na korupcję.
- Czynnikiem hamującym takie patologie jest fakt, iż w mniejszych gminach mieszkańcy znają osobiście lub z widzenia większość urzędników i wójta czy burmistrza. W takich społeczeństwach trudniej ukryć nieuczciwość,  choćby przez to, że ludzie wiedzą, gdzie dana osoba mieszka, jaki ma majątek.
Poza tym osoba nieuczciwa, i za taką postrzegana, zazwyczaj nie ma szans na wygraną i na udawanie przed wyborcami kogoś innego - uważa Grażyna Kopińska dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.

Zwraca jednak uwagę także na zjawiska, które mogą sprzyjać szerzeniu się korupcji.
- W mniejszych gminach nie obserwujemy innego ważnego elementu kontrolnego, który przeciwdziała korupcji, jakim jest krytyczna, niezależna prasa. Lokalne periodyki są często, albo wprost dotowane przez samorząd, albo zależne od reklam kupowanych przez urząd gminy. Brakuje w prasie lokalnej  artykułów śledczych i krytyki magistratu - ostrzega Kopińska.

Dyskusja na temat prasy samorządowej jest prowadzona na łamach miesięcznika Forum Samorządowe od jakiegoś czasu. Niektórzy chcieliby zakazać samorządom wydawania i subsydiowania periodyków.
- Nie jestem zwolenniczką przeciwdziałania korupcji tylko poprzez zakazy. Myślę raczej, że główny ciężar trzeba położyć na edukację obywatelską mieszkańców. To oczywiście potrwa, ale nie ma innego tak skutecznego sposobu jak budowa świadomości obywatelskiej samych mieszkańców - uważa Grażyna Kopińska.

Jej zdaniem trzeba działać możliwie wielotorowo, a potrzebne jest nam dobre prawo, w tym prawo antykorupcyjne, ale również wprowadzania do zasad funkcjonowania administracji jak najwięcej mechanizmów, które będą zniechęcać do dawania i przyjmowania łapówek. (ag)

2010-06-07 06:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»